Wprowadzanie jedzenia niemowlakowi

Kiedy najlepiej rozpocząć wprowadzanie jedzenia niemowlakowi? Zalecenia dietetyków są zgodne – maluchy w wieku 5-6 miesięcy mogą, a nawet powinny, zacząć poznawać nowe produkty. Nie jest to łatwy proces i zazwyczaj przysparza rodzicom sporo kłopotów. Wprowadzanie jedzenia niemowlakowi trzeba przeprowadzać stopniowo i bardzo powoli. Najpierw maluch powinien otrzymywać pojedyncze składniki, takie jak marchewka czy jabłko. Dopiero kiedy układ pokarmowy przyzwyczai się do nowego smaku i konsystencji, można podejmować kolejne próby. Wprowadzanie jedzenia niemowlakowi często oznacza brudne ubranka i śliniaczki. Dziecko w tym wieku ma duże problemy z utrzymaniem jedzenia w buzi, jest też bardzo zaskoczone nowym smakiem i gęstością pokarmu. Często bywa tak, że pierwsze próby zupełnie się nie udają i wprowadzanie jedzenia niemowlakowi trzeba odłożyć na później. Nie można robić niczego na siłę, gdyż łatwo zniechęcić maluszka!
Od jakich produktów najlepiej rozpocząć wprowadzanie jedzenia niemowlakowi? Dobrym wyborem są lekkostrawne warzywa o słodkawym smaku. Najbardziej popularna jest chyba marchewka- zazwyczaj smakuje ona małym, a także starszym dzieciom, dlatego to od niej warto zacząć ten trudny proces, jakim jest wprowadzanie jedzenia niemowlakowi. Marchewka musi być idealnie zmiksowana, aby powstała z niej gładka papka, nie może też być przyprawiona żadnymi dodatkami- nawet solą! Trzeba pamiętać o tym, że posiłki dla takich maluszków muszą być jałowe i przy ich przyrządzaniu zbędne są wszelkie przyprawy.
Warto wiedzieć, że wprowadzanie jedzenia niemowlakowi lepiej zacząć od warzyw, niż owoców. Niemowlę może szybko polubić słodki, owocowy smak i trudno będzie je później przekonać do mniej słodkich warzyw. Dlatego takie produkty jak jabłko czy gruszka, lepiej podawać dziecku nieco później.
Wprowadzanie jedzenia niemowlakowi trwa do ukończenia przez niego roczku, a nawet nieco dłużej. Najpierw posiłki są jednoskładnikowe- marchewka, ziemniaczek czy jabłko stanowią pełny posiłek dla dzieciaczka. Dopiero z czasem dania stają się dwuskładnikowe, a potem już pełnowartościowe. Dziecko po ukończeniu pół roczku zazwyczaj może już zjeść obiadek składający się ze zmiksowanego, lekkiego mięsa drobiowego, warzywka i makaronu czy ziemniaczka.
Dlaczego wprowadzanie jedzenia niemowlakowi trwa tak długo i przebiega stopniowo? W ten sposób, niedojrzały wciąż układ pokarmowy ma wiele czasu, aby przyzwyczaić się do nowych składników i bez problemu je strawić. Ponadto, wprowadzając stopniowo kolejne produkty do diety dziecka, rodzice mogą od razu zaobserwować jakiekolwiek niepokojące objawy i wykryć alergię na określony składnik.
Wprowadzanie jedzenia niemowlakowi zajmuje rodzicom sporo czasu. Bardziej zapracowane lub często podróżujące z dzieckiem mamy, chętnie korzystają z gotowych produktów dostępnych w sklepach spożywczych. Popularne słoiczki dla dzieci to świetne rozwiązanie, gdyż są dobrej jakości, niedrogie i pozwalają zaoszczędzić rodzicom czas. Są świetną metodą na wprowadzanie jedzenia niemowlakowi!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here