Schemat wprowadzania nowych pokarmów

Młody rodzic powinien posiadać wiedzę, jakie pokarmy może podawać swojemu dziecku oraz w jakim okresie czasu może wprowadzać nowości. Czymś zrozumiałym jest sytuacja, kiedy to rodzice mają obawy przed wprowadzeniem nowości do jadłospisu dziecka. Należy zaznaczyć, że pojawienie się dziecka w rodzinie wiąże się z postawieniem rodzicom określonych zadań i obowiązków.

Aby odpowiednio sprawować opiekę nad maluszkiem należy posiadać odpowiednią wiedzę obejmującą wszystkie obszary ważne dla prawidłowego rozwoju rozwijającej się, dorastającej pociechy. Zaliczyć do tego należałoby żywienie dziecka w różnych etapach jego życia. Jest to zadanie sprawiające większy stopień trudności. Spowodowane jest to faktem, że dziecko jest jeszcze niemowlęciem. W późniejszym okresie czasu należy również dbać o odpowiednie żywienie dziecka, między innymi o to, aby przyjmowało ono pełnowartościowe pod względem odżywczym produkty.

Zdecydowanie skuteczną pomocą dla rodzica może okazać się schemat wprowadzania nowych pokarmów. Odpowiednio sporządzony może stanowić swego rodzaju przewodnik zawierający wszystkie niezbędne i bardzo potrzebne informacje, które są odpowiedzią na pytanie jak odpowiednio karmić swoją pociechę. Zawsze jednak należy pamiętać, że każde dziecko jest osobą cechującą się wyjątkowością i zarazem jedyną w swoim rodzaju indywidualnością. To z kolei pociąga za sobą ewentualne, lecz ważne zmienne. Jakie to mogą być zmienne? Otóż mogą to być indywidualne predyspozycje smakowe i określony apetyt. Mianowicie w stosunku do każdego, szczególnie niemowlęcia zachodzi potrzeba dostosowania ilości i gatunku podawanego pokarmu. Maluszek ten – podobnie z resztą jak i w pełni dojrzały, dorosły człowiek – również ma swoje upodobania smakowe. Ważnymi elementami, które z konieczności muszą być uwzględniane w sporządzanym jadłospisie są chociażby przeróżne alergie oraz inne nietolerancje związane z układem pokarmowym.

Warto wiedzieć, że Sekcja Żywienia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci wraz z wieloma lekarzami specjalistami stworzyli Schemat karmienia niemowląt. Schemat ten stanowi zbiór wytycznych według których rodzic może ustalić jadłospis. Jednak nie jest to gotowy przepis jakie potrawy podać niemowlęciu w dany dzień tygodnia.

Podstawą żywienia jest oczywiście karmienie piersią bądź podawanie mleka modyfikowanego. Reszta pokarmów stanowi sukcesywne rozszerzanie diety dziecka w zależności od stopnia wyżynania się ząbków czy też od tego, czy nasze dziecko potrafi już samo utrzymać pozycje siedzącą.

Przykładowo, kiedy niemowlę jedynie wyrobiony odruch ssania, to może ono spożywać jedynie płyny takie jak mleko. Pomiędzy 5 a 6 miesiącem życia dziecko zaczyna już rozdrabniać pokarm za pomocą języka i posiada już wykształcony odruch ssania. Umożliwia już to podawanie zmiksowanych warzyw bądź owoców. Świetnym pomysłem mogą być kaszki lub kleiki. W późniejszych miesiącach życia można stopniowo sięgać po zmiksowane, ale drobno posiekane mięso oraz ryby. Posiekane warzywa i owoce także będą dobrym pomysłem. Dziecko może już zjeść kefir.

Rozszerzanie dziecku jadłospisu nie musi być czymś trudnym, jeśli zastosujemy się do pewnych zasad i schematów, a szczególnie do rad od osób posiadających wiedzę merytoryczną.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here