Jak wzbogacić dietę niemowlaka?

Ciąża i okres laktacji to czas, kiedy kobiety szczególnie skupiają uwagę na swojej diecie i produktach, które przyjmują. Jednak warto też wtedy skupić uwagę na składnikach pokarmowych podawanych naszemu dziecku. Wzbogacanie diety niemowlaka w nowe elementy jest procesem kluczowym dla jego prawidłowego wzrostu i rozwoju.

W tym okresie szczególnie intensywnie rozwija się układ nerwowy i zmysły dziecka. Dlatego też jego dieta powinna być bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, które biorą udział w procesie mielinizacji centralnego, jak i obwodowego układu nerwowego. Ważna jest również witamina D, której rolą jest wzmacnianie, mineralizacja i odbudowa układu kostno-szkieletowego. Wzbogacenie diety dziecka w witaminę D oraz produkty o dużej jej zawartości zapobiega groźnej chorobie kości – krzywicy dzieci oraz zabezpiecza wzrost kości na długość.

Krzywica może doprowadzić do trwałych zniekształceń i zwyrodnień układu kostno-stawowego u dzieci, dlatego warto pomyśleć o tej witaminie. Każdy noworodek opuszczający oddział neonatologiczny po porodzie ma obowiązkowo zaleconą suplementację witaminy D w dawce pięciuset jednostek dziennie. To samo tyczy się mam karmiących piersią, po to by pokarm, czyli mleko matki miało odpowiednią zawartość tej witaminy. Oprócz wspomnianych już kwasów nienasyconych omega-3 i omega-6 nasza witamina D również bierze udział w mielinizacji układu nerwowego dziecka. Warto więc o niej pamiętać w codziennej diecie naszego niemowlaka. Suplementacja witaminy D powinna być ściśle konsultowana ze specjalistą, czyli lekarzem pediatrą, sami nie powinniśmy zmieniać zalecanej dobowej dawki.

Wzbogacanie diety niemowlaka jest ważne w kontekście zapobiegania niedoborom witamin, makro- i mikroelementów oraz substancji odżywczych. Nieprawidłowo zbilansowana dieta może sprzyjać występowaniu niedoborów odporności u dziecka. Wówczas nasz niemowlak może często łapać infekcje układu oddechowego, bakteryjne, jak i wirusowe, to samo może dotyczyć układu pokarmowego lub moczowo-płciowego. Objawem tutaj najczęściej jest gorączka o nieznanej przyczynie.

W diecie noworodka ważną rzeczą jest prawidłowa zawartość białka, które jest budulcem wszystkich tkanek i narządów organizmu. Okres do pierwszego roku życia to okres intensywnego wzrostu, białko jako budulec jest wówczas niezbędne, po to, by proces ten zachodził prawidłowo i symetrycznie. Odpowiednia zawartość białka stanowi ochronę przed niedostatecznym wzrostem organizmu. Niedobór białka w diecie dzieci jest dużym problemem w krajach rozwijających się oraz jest powodem chorób takich jak kwashiorkor i marasmus.

W diecie niemowlaka najważniejszą rzeczą jest równowaga i odpowiednia zawartość substancji odżywczych. Jeśli nie jesteśmy pewni czy dieta, którą stosujemy u naszego dziecka jest prawidłowa, to zawsze możemy skorzystać ze specjalnych tabel, które pomogą nam określić zapotrzebowanie dziecka na substancje odżywcze. Możemy spytać o to pediatrę lub lekarza rodzinnego. Dbajmy codziennie o bogatą dietę naszego dziecka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here