Żywienie w okresie nastoletnim

Gdy dziecko wkracza w okres nastoletni nie można zapomnieć o tym, że to etap najintensywniejszego rozwoju kości, mózgu i zdrowych nawyków. W związku z tym bardzo ważne jest rozszerzanie diety. Szczególnie chodzi o uzupełnienie jej w większą ilość mikroelementów (takich jak żelazo czy cynk) i białka. Nie trzeba zwracać się z tym do dietetyka, wystarczy te zwykłe, zdrowe posiłki wzbogacić różnymi dodatkami. Przykładowo, można dodać do potraw tłuszcze i oleje roślinne np. oliwę z oliwek, olej lniany. Groszek zielony lub kukurydza dodawany do ryżu lub makaronu uatrakcyjni dziecku posiłek.
Jeśli dążymy do zwiększenia masy ciała dziecka to podstawą będzie dodatni bilans energii. Można to osiągnąć dzięki zwiększeniu porcji posiłków. Jednak bardzo często zdarza się tak, że nastolatek nie chce zjadać większej porcji. Wówczas należy do potraw dodawać produkty o wysokiej wartości kalorycznej jak np. orzechy, nasiona, suszone owoce. Zupy urozmaicić żółtkiem jajka lub łyżeczką oliwy z oliwek. Ziemniaki zamienić na makaron i ryż, ponieważ mają większą wartość energetyczną. Podobna zasada tyczy się mięs, warto skłaniać się ku wieprzowinie. Dla prawidłowego wzrostu dziecka kluczowe są minimum 3 porcje pełnowartościowego białka dziennie. Najlepszym źródłem są jajka, ryby, sery i mleko.
Poniżej przedstawiono listę produktów o wysokiej wartości energetycznej:
– pieczywo pełnoziarniste 100g – 260kcal
– sery 100g – 460kcal
– rodzynki 100g – 340kcal
– olej roślinny 100ml – 880kcal
– masło orzechowe 100g – 590kcal
– tłuszcz zwierzęcy 100g – 900kcal
– orzechy i nasiona 100g – 700kcal
– czekolada 100g – 560kcal
Aby dziecko mogło efektywnie zwiększyć swoją masę należy przestrzegać kilku prostych zasad. Bardzo ważne jest nawodnienie przez całą dobę. Od samego rana warto uzupełnić płyny poprzez wypicie szklanki wody czy herbaty. Trzeba pamiętać o tym, że pijemy po posiłkach, a nie przed. Śniadanie najlepiej jeść zaraz po obudzeniu się, a kolację jakieś 2-3 godziny przed snem. Tajemnicą nie jest fakt, że dziecko powinno w ciągu dnia przyswoić 5 posiłków, bez podjadania. Spowoduje to systematyczne dostarczanie energii. W diecie młodego człowieka potrzebne są owoce i warzywa ok.5 porcji dziennie. Nie warto łączyć dużej ilości tłuszczu z węglowodanami.
Nie chodzi nam o to, żeby zmusić dziecko do jedzenia, ale by dziecko samo chciało zjeść wszystko z talerza. Pomocne w osiągnięciu tego celu może być zachęcenie go do pomocy przy przygotowywaniu posiłków. Jest to zarówno niezłą zabawą jak i umiejętnością potrzebną do dorosłego życia. Im szybciej małoletni wyrobi w sobie nawyk samodzielnego przygotowywania posiłków tym lepiej. W dodatku, jeśli ma on świadomość, że samemu włożył w to trud, chętniej będzie chciał zjeść posiłek.
Uczenie dziecka nowych smaków również jest bardzo ważne. Jest to jedną z trudniejszych czynności związanych z dietą naszych pociech. Okazuje się, że skuteczne jest „przemycanie” innych smaków w tych dobrze znanych. Przykładowo jeśli nastolatek lubi chleb z szynką, kładziemy pod nią niewielki kawałek sera.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here