Czym powinniśmy karmić noworodka?

Narodziny dziecka to jeden z najpiękniejszych cudów świata. Niewinna istota przychodzi na świat, tak bezbronna i czysta. Rodzice są w stanie poświęcić całe swoje życie, dla swojego potomka. Opuszczają swoje małe mieszkania, wprowadzają się do większych domów, by dziecko mogło lepiej się rozwijać. Szukają lepszej pracy, lepszego miasta, by mieć większy i lepszy wybór szkół, żłobków czy przedszkoli. Rodzice zrobią wszystko dla swoich dzieci. Dlatego, zanim maleństwo przyjdzie na świat, matki są w stanie przeczytać setki poradników zdrowotnych, a ojcowie studiują stadium rozwoju płodu w danym miesiącu. Jednak najczęstszym pytaniem, jakie zostaje zadane przez młodych rodziców, jest pytanie o to, czym powinniśmy karmić noworodka.
Oczywistym jest, że dieta maluszka w pierwszych miesiącach życia, nie jest zbyt wymagająca. Najlepsze jest mleko matki, a badania od dawna wskazują, że kontakt z matką podczas karmienia piersią jest nieoceniony, dla dalszego rozwoju dziecka. Dlatego w pierwszych miesiącach nie jest ważna dieta maluszka, a dieta matki. Młode mamy poświęcają wiele uwagi, by spożywać tylko lekkostrawne posiłki, z dużą ilością witamin i minerałów. Jednak coraz częściej małe dzieci uczulone są na mleko matki, w takich przypadkach dieta maluszka jest trochę bardziej wymagająca. Zazwyczaj naturalne mleko zastępuje się sztucznym, które spełnia oczekiwania i wymogi zdrowotne organizmu dziecka.
Odpowiedź na pytanie czym powinniśmy karmić noworodka, jest dosyć proste – mlekiem matki. Jednak po tym pytaniu nasuwa się kolejne, jak długo dziecko powinno być karmione mlekiem matki? Kiedy wprowadzić nowe składniki, jak powinna zmieniać się dieta maluszka, by sprostać jego oczekiwaniom?
Rodzice mają różne metody wychowawcze, podobnie jest z karmieniem. Wiele matek, już w pierwszym miesiącu daje spróbować swojemu dzieciątku odrobiny cukru lub słodkiego lizaka. Dwumiesięczne dzieci bardzo często zajadają się chrupkami kukurydzianymi. Jedna są i tacy rodzice, którzy starają się jak najdłużej utrzymać swoje dziecko w niewiedzy. Nie chcą, by ich pociechy znały słodki smak. Jest to w miarę racjonalne podejście, w dobie otyłych dzieci i dorosłych.
Warto pamiętać o tym, że dieta maluszka zależy od rodziców. Jednak w wielu przypadkach poszerzenie diety niemowlaka następuje znienacka. Rodzic daje dziecku chrupka, by czymś się zainteresowało. Zupełnie inaczej ma się sytuacja z racjonalnym wzbogacaniem posiłków naszego potomka. Musimy pamiętać o tym, że dieta maluszka z upływem czasu musi się zmieniać, samo mleko prędzej czy później przestanie być wystarczające. Dlatego rodzice bardzo często sukcesywnie dodają do posiłków z mleka inne posiłki, z zupek warzywnych i kaszek, tak by powoli przyzwyczajać organizm dziecka. Warto pamiętać o tym, że każde dziecko jest inne, dieta maluszka może się różnić od jego kolegi, urodzonego w tym samym roku. Dlaczego? Bo organizm dziecka przyzwyczaja się do panujących warunków. Gdy wcześniej rozpoczniemy zróżnicowaną dietę dziecko wcześniej się przystosuje.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here