Zespół policystycznych jajników, a problem z zajściem w ciążę

Każde zaburzenie układu hormonalnego negatywnie odbija się na układzie rozrodczym i utrudnia zajście w ciążę. Tak też dzieje się w przypadku kobiet zmagających się z zespołem policystycznych jajników, który może wydłużać proces zajścia w ciążę, a niekiedy nawet powodować niepłodność. I choć dolegliwość ta nie jest przeciwwskazaniem do posiadania potomstwa, to wymaga stałej kontroli lekarskiej i dokładnej obserwacji organizmu w celu zminimalizowania efektów schorzenia.

Przyczyny zespołu policystycznych jajników i próby zajścia w ciążę

Zespół policystycznych jajników (PCOS) dotyka średnio co 10. kobietę na całym świecie. Schorzenie to wpływa negatywnie na funkcjonowanie układu hormonalnego. Jednocześnie, nie można go całkowicie wyleczyć, a jedynie sukcesywnie łagodzić uciążliwe objawy, takie jak nagły przyrost wagi, nieregularne miesiączki, nadciśnienie, podwyższony poziom cukru we krwi, trądzik czy nadmierne owłosienie na ciele. W przypadku PCOS zwiększa się ilość produkowanych pęcherzyków Graafa i nie dochodzi do owulacji, co powoduje niedobór progesteronu. W jajnikach zostaje wiele takich pustych pęcherzyków, to one następnie zamieniają się w torbiele, czyli cysty, stąd też nazwa zespołu policystycznych jajników (https://warszawa.klinikabocian.pl/wiedza/artykuly/pcos-przyczyna-nieplodnosci). Do dziś lekarze nie wiedzą jednoznacznie jakie są przyczyny tego typu schorzenia. Większość teorii mówi, że jest ono uwarunkowane genetycznie. Taka sytuacja znacznie utrudnia nie tylko codzienne życie, ale także zajście w ciąże. Dla wielu młodych kobiet jest to ogromny cios, z którym przychodzi im się zmierzyć na kolejnym, ważnym dla nich etapie, jakim jest planowanie powiększenia rodziny.

Jak zespół policystycznych jajników wpływa na ciążę?

Wiele kobiet nawet nie zdaje sobie sprawy, że cierpi na zespół policystycznych jajników i że to on jest przyczyną ich problemów z zajściem w ciążę. Właśnie dlatego, warto cały czas być pod stalą opieką lekarza, który w momencie zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości, zleci badanie poziomu hormonów we krwi oraz USG, które zobrazuje ewentualny problem. W takim przypadku zaleceniem jest zrzucenie zbędnych kilogramów oraz rezygnacja z palenia papierosów. Następnie przychodzi czas na leczenie farmakologiczne – niezbędna może okazać się terapia hormonalna, której zadaniem jest ustabilizowanie cyklu miesiączkowego i obniżenie poziomu LH. Stosując taką terapię przez ok. 3 miesiące można „uspokoić” jajniki – znajdujące się w nich cysty powinny się wchłonąć, a komórka jajowa – przedostać się swobodnie do jajowodu. To, co daje nadzieję młodym kobietom jest fakt, że zespół policystycznych jajników nie jest przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę. Proces ten może jednak potrwać dłużej i wymagać bardziej precyzyjnego przygotowania, choćby ze względu na konieczność pobudzenia owulacji. Może się bowiem okazać, że niedługo po odstawieniu tabletek hormonalnych, na teście ciążowym ukażą się dwie upragnione kreski, a po kilku dniach ginekolog będzie mógł potwierdzić tę długo wyczekiwaną informację o rozwijającym się pod sercem mamy maleństwie.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here