Pielęgnacja wrażliwej skóry dziecka

Skóra dziecka jest niezwykle delikatna i cienka, przez co bardzo łatwo o jej uszkodzenie. Rodzice często zastanawiają się, jak o nią dbać, aby nie podrażnić wrażliwej struktury. U dzieci urodzonych w terminie, skóra ma właściwie ukształtowaną warstwę rogową naskórka oraz tkankę podskórną, ale nie oznacza to, że można ją traktować w taki sam sposób, jak skórę dorosłej osoby. Pielęgnacja skóry dziecka powinna się opierać na produktach hipoalergicznych i pozbawionych konserwantów.

Charakterystyka skóry dziecka

Skóra dziecka jest wrażliwa i skłonna do podrażnień, gdyż przez pierwsze lata życia nie jest aż tak silną barierą dla czynników zewnętrznych. Przyjmuje się, że ten stan utrzymuje się do czwartego roku życia – wtedy to ostatecznie wykształcają się mechanizmy odpowiedzialne za powstrzymywanie działania szkodliwych czynników, bakterii i grzybów. Skóra dziecka ma tendencje do wysychania przez to, że jej gruczoły potowe nie działają prawidłowo. Prowadzi to także do problemów z usuwaniem toksyn z organizmu. Zasadnicze różnice między skórą dorosłego i dziecka dotyczy także płaszcza hydrolipidowego oraz produkcji melaniny. Skóra dziecka jest o wiele bardziej podatna na działanie czynników zewnętrznych, takich jak wiatr, promienie słoneczne czy mechaniczne otarcia.

Jak dbać o skórę dziecka?

Do pielęgnacji wrażliwej skóry dziecka najlepiej wybierać produkty, które są oparte na naturalnych składnikach. Do najważniejszych kosmetyków, które powinny się znaleźć w kosmetyczce malucha, należą: żel do kąpieli, szampon, balsam nawilżający i krem pielęgnacyjny. Powinny przede wszystkim łagodzić podrażnienia i regenerować. Dzięki codziennej pielęgnacji, skóra malucha będzie nie tylko doskonale nawilżona, ale także nie będzie on odczuwał dyskomfortu (np. pieczenia czy swędzenia w przypadku otarć od pieluszki).

Dlaczego warto stosować dermokosmetyki do pielęgnacji skóry dziecka?

Do pielęgnacji wrażliwej skóry dziecka najlepiej stosować dermokosmetyki. Są to produkty nazywane często „kosmetykami z apteki”, gdyż proces ich produkcji przypomina powstawanie leków. Są przebadane przez dermatologów i pediatrów. Nie zawierają w swoim składzie drażniących substancji zapachowych i konserwantów, dzięki czemu nie uczulają.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here