rehabilitacja Warszawa

O ile dwa pierwsze trymestry ciąży przebiegają praktycznie bezproblemowo, patrząc na stan kręgosłupa przyszłej mamy, to już ostatni trymestr może dać się mocno we znaki. Okazuje się, że większość kobiet w zaawansowanej ciąży odczuwa dolegliwości bólowe pleców, przede wszystkim w odcinku lędźwiowym oraz krzyżowym. Wszystko przez powiększający się, pokaźny już brzuch oraz co najmniej kilka dodatkowych kilogramów.

Sposoby niwelowania bólu pleców dla ciężarnych

Jak radzić sobie z bólem pleców w ciąży, skoro kobieta ciężarna nie może przecież przyjmować inwazyjnych środków farmakologicznych? Świetnie sprawdzą się domowe, w pełni bezpieczne sposoby, które przyniosą dosyć szybko ulgę.

Przede wszystkim sprawdza się odpoczynek w pozycji leżącej. Przyszłe mamy powinny zaopatrzyć się w specjalną poduszkę w kształcie litery „C”. Kręgosłup zostaje odciążony, jeśli zawinie się ja pomiędzy nogi.

Świetnie sprawdzają się też masaże – te może z powodzeniem wykonać mąż. Kobiety, dla których jedynym ratunkiem pozostaje poradnia ortopedyczna – Warszawa ma ich wystarczającą ilość, potwierdzają, że błogą ulgę od bólu przynosi im także poduszka masująca oraz ręczne masażery i specjalne maty masujące. Korzystać można również z ciepłych, relaksacyjnych kąpieli. Te warto realizować raczej w wannie, w pozycji leżącej.

Co ważne, niektórym paniom w ciąży pomaga indywidualnie dobrana rehabilitacja. Warszawa oferuje placówki, w których realizuje się specjalne kuracje dla ciężarnych. To pacjentki, o które należy zadbać szczególnie, zwracając uwagę na fazę zaawansowania ciąży i ogólny stan zdrowia. W ramach rehabilitacji na pewno świetnie sprawdzają się rozluźniające, ale i wzmacniające ćwiczenia gimnastyczne oraz niektóre zabiegi fizjoterapeutyczne.

Czego nie stosować na ból kręgosłupa w ciąży?

Wszystkie sposoby mające na celu zwalczanie bólu kręgosłupa u kobiet w zaawansowanej ciąży, powinny być konsultowane z lekarzem prowadzącym albo specjalistami danej dziedziny medycznej. Kobieta w ciąży na pewno nie powinna działać samodzielnie, ponieważ może to być nieskuteczne, a wręcz niebezpieczne.

Wiadomo na pewno, że nie zaleca się stosowania doraźnych środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Co więcej, wszelkie preparaty farmaceutyczne muszą być zaakceptowane przez medyka. Ta sama sytuacja dotyczy profesjonalnych zabiegów rehabilitacyjnych – kobieta w ciąży nie powinna podejmować się ich wykonywania sama, a tylko po konsultacji i wspólnie ze specjalistą.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here