pareto

Zasada 80/20 jest idealnym rozwiązaniem w różnych dziedzinach życia. Możemy zastosować ją w przypadku prowadzenia biznesów, a także w przypadku pracy na etat. Na czym polega taka zasada? Zapewne większość osób słyszała o zasadzie Pareto. To właśnie spostrzeżenia włoskiego ekonomisty opierają się na tej zasadzie. Zauważyłam, że 80% bogactwa we Włoszech należy do 20% mieszkańców tego kraju. Bardzo szybko okazało się, że podobna reguła istnieje w różnych dziedzinach życia. Mniejszość czynników odpowiada większości efektów. Sprawdź, w jaki sposób działa zasada 80/20.

Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/zasada-80-20/

Zasada 80/20 – najważniejsze zasady

Najlepsze przykłady występowania zasady 80/20:

• Często 80% przychodów przedsiębiorstwa generuje około 20% klientów

• 20% czasu poświęconego w pracy generuje 70% efektów 

• 20% klientów sprawia 80% kłopotów

Nie chodzi o dokładną liczbę 80% i 20%. Liczby to mogą być różnie. Ważne jest jednak uchwycenie znacznej dysproporcji. Wysiłek, nagrodę, wydajność nie rozkładają się równomiernie. Niektóre te elementy wnoszą do systemu więcej niż inne. Prowadzi to do bardzo słusznego spostrzeżenia. Proporcje te muszą się sumować do 100%! 

Łatwo jest wyobrazić sobie sytuację, w której 20 pracowników firmy liczącej 100 osób wykonuje całą pracę. Dlatego właśnie proporcje mogą wynosić 30 do 70,35 do 65 lub 10 do 90.

Zasada 80 20- wnioski

Założenie, że zainwestowanie 100 zł nie przyniesie zawsze takiego samego efektu. Podobne jest założenie, że 60 minut możemy spędzić z różnym pożytkiem. Praktycznym wnioskiem zasady 80/20 jest zarządzanie czasem. 30 minut skupionej pracy jest kluczem do naszej kariery. Oznacza to o wiele więcej, niż 3 godziny wykonywania błahych czynności. 

Inny przykład jest taki, że skorzystamy pod względem pracy, mając wśród dobrych znajomych dwóch prezesów wielkich spółek akcyjnych, niż 10 magazynierów, kierowców czy też portierów. Trzech świetnych programistów również wniesie więcej do naszej firmy niż 10 przeciętnych lub słabych pracowników. Zasada polega oczywiście na tym, żeby obserwować gdzie występuje taka dysproporcja, Odnaleźć te symboliczne 20% oraz skoncentrować maksimum energii, czasu oraz pieniędzy na wykorzystanie jej w stu procentach.

Zobacz też: http://wozking.pl/harmonogram-pracy/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKręgosłup w ciąży
Następny artykułDomena internetowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here