Wprowadzanie posiłków niemowlakowi po 4 miesiącu

Noworodek w pierwszych miesiącach życia rośnie błyskawicznie! Szybko nadchodzi pora na wprowadzanie posiłków niemowlakowi. Mamy często z niecierpliwością oczekują tego momentu, ale kiedy już on nadejdzie, mają mnóstwo wątpliwości i nie zawsze wiedzą, jak mają postępować, aby wyszło to dziecku na dobre. Mnóstwo porad i rozbieżnych informacji sprawia, że niedoświadczone mamy są coraz bardziej zagubione. Wprowadzanie posiłków niemowlakowi to bardzo ważna kwestia, której rodzice muszą poświęcić mnóstwo czasu i energii. Jak zrobić to prawidłowo, aby nie zaszkodzić dziecku i nie zniechęcić go do jedzenia? Dietetycy zalecają, aby nie podawać maluchowi dodatkowych posiłków zbyt wcześnie. Bardzo ważne jest, aby obserwować dziecko i rozpocząć wprowadzanie posiłków niemowlakowi dopiero wtedy, kiedy jest ono na to gotowe. Maluch wykazuje wówczas duże zainteresowanie jedzeniem dorosłych. Zazwyczaj ma to miejsce około piątego lub szóstego miesiąca życia. To właściwy czas na wprowadzanie posiłków niemowlakowi. W jaki sposób najlepiej rozpocząć ten proces? Na początek należy nastawić się na długotrwałą pracę z dzieckiem. Oczywiście, nie wszystkie maluchy mają problemy z nauką jedzenia. Zdarza się nawet, że wprowadzanie posiłków niemowlakowi przebiega całkowicie bezproblemowo! Niestety, takie przypadki nie są zbyt częste. Zazwyczaj dzieciom nauka zajmuje mnóstwo czasu, zabrudzonych mebli i śliniaków.
Rodzice nie zawsze mają wystarczająco dużo cierpliwości, aby spokojnie nauczyć malucha jedzenia. Wprowadzanie posiłków niemowlakowi to długotrwały proces, który wymaga wytrwałości! Warto pamiętać o tym, że nawyki, które nabierze dziecko w pierwszych latach, pozostają z nim na całe życie! Dlatego od małego powinien uczyć się, co jest zdrowe i co powinno być podstawą diety. Wprowadzanie posiłków niemowlakowi nie może się odbyć bez dużej ilości lekkostrawnych warzyw i owoców, które zazwyczaj bardzo smakują maluszkom. Ważne jest też, aby wszystko, co dostaje dziecko, było jałowe i nie zawierało dodatkowych przypraw.
Na początku wprowadzanie posiłków niemowlakowi należy zacząć od pojedynczych składników. Dopiero po około miesiącu można spróbować dać dziecku danie dwuskładnikowe, oczywiście zmiksowane na gładką, jednolitą papkę! Tylko w takiej wersji będzie łatwe do przyswojenia przez jeszcze niedojrzały układ pokarmowy.
Wprowadzanie posiłków niemowlakowi należy przeprowadzać stopniowo, gdyż mały brzuszek bardzo wolno przyzwyczaja się do trawienia innych produktów, niż mleko i potrzebuje mnóstwo czasu. Dlatego w początkowym okresie należy uważać na ciężkostrawne i wzdymające produkty, takie jak kalafior, fasola czy groszek. Aby wprowadzanie posiłków niemowlakowi nie sprawiło kłopotów, lepiej unikać takich ciężkostrawnych składników w pierwszych miesiącach.
Nauka jedzenia jest bardzo istotna i ma wpływ na całe przyszłe życie dziecka. Dlatego warto szczególnie zadbać o to, aby wprowadzanie posiłków niemowlakowi przebiegało prawidłowo i żeby dziecko nauczyło się zdrowych nawyków.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here