Warzywa w diecie dziecka

Nie da się ukryć, że dieta stanowi najważniejszy element zdrowego trybu życia. Nie bez powodu istnieje przecież znane przysłowie – jesteś tym, co jesz. Dieta i prawidłowe odżywianie jest szczególne ważne u dzieci i młodzieży, ponieważ pozwala im na prawidłowy rozwój psychiczny i fizyczny. Bardzo ważnym elementem diety są warzywa i owoce. Warzywa zawierają bowiem dużo witamin (w tym duże ilości kwasu askorbinowego, kwasu foliowego, retinolu, niacyn i tiaminy) oraz mikroelementów (na przykład selenu, magnezu, wapnia).

W warzywach jest również bardzo dużo substancji, które pełnią funkcję zgarniaczy wolnych rodników tlenowych, odpowiedzialnych między innymi za procesu starzenia organizmu i rozwój wielu groźnych chorób, na przykład choroby nowotworowej, chorób autoimmunologicznych i również miażdżycy tętniczych naczyń krwionośnych. Takie substancje nazywamy inaczej antyoksydantami, warto pamiętać o ich roli w organizmie.

Każdy młody rodzic stara się dbać i dba o prawidłową dietę swojego dziecka tak, jak potrafi najlepiej. Należy pamiętać, jak ważne jest wprowadzanie warzyw do diety dziecka. Nie powinniśmy zapominać o tych produktach podczas codziennego przygotowywania posiłków. Warzywa takie jak pomidory czy ogórki świetnie sprawdzą się na kanapkach, można z nich wycinać zabawne figury, po to, by poranny posiłek był pozytywny pod względem wizualnym dla małego dziecka. Obiad bez warzyw również nie jest pełnowartościowym posiłkiem. Możemy w porze obiadowej podać dziecku warzywne sałatki oraz surówki, ważne by były one smaczne, kolorowe i najlepiej bez dodatku octu i ostrych przypraw.

Kolacja to również posiłek, który może zawierać warzywa. Powinniśmy dobierać warzywa w sposób sezonowy. Latem mamy naprawdę dużo wyboru. Wtedy pojawiają się w sklepach oraz na targach świeże marchewki, które zawierają dużo karotenu – prowitaminy dla witaminy A (retinolu). Witamina A jest bardzo ważna w rozwoju wzroku dziecka. Zdrowa skóra również wymaga odpowiednich ilości witaminy A w diecie. Warzywa zapobiegają groźnym chorobom, takim jak zawał serca, udar mózgu, zapobiegają również cukrzycy. Dlatego powinniśmy je jeść codziennie. Wprowadzanie warzyw do diety dziecka na pewno nie jest rzeczą banalną i łatwą. Aby to zrobić w sposób prawidłowy trzeba mieć naprawdę dużą wiedzę i umiejętności dietetyczne. Jeśli mamy wątpliwości, czy sobie z tym poradzimy warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, czyli na przykład z pomocy dietetyków lub lekarzy pediatrów. Potrafią oni ułożyć smaczny i zdrowy posiłek dla każdego dziecka.

Dieta z dużą ilością warzyw pomaga również pozbyć się zbędnych kilogramów, co jest szczególnie ważne w przypadku dzieci, ponieważ nadwaga może zaburzać ich prawidłowy, zdrowy rozwój. Otyłość dziecięca sprzyja niestety wadom postawy takim jak kifoza lub lordoza piersiowa. Skrzywienie boczne kręgosłupa, czyli popularna skolioza również może mieć związek z nadwagą. Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że wprowadzanie warzyw do diety dziecka jest niezbędne, pamiętajmy o tym na co dzień.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDieta dla dziecka
Następny artykułDieta dla niemowlaka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here