Tabela wprowadzania pokarmów dla niemowląt

Temat wprowadzania pokarmu dla niemowląt budzi duże kontrowersje. Dzieję się tak z powodu rodzaju mleka jakie dostaje niemowlę. Dodawanie do diety innych produktów jest zależne od tego czy matka karmiła dziecko swoim mlekiem czy modyfikowanym.

Tabela wprowadzania pokarmów dla niemowląt karmionych piersią

W Internecie można znaleźć wiele tabel, które z pewnością będą pomocne w dobraniu odpowiednich składników do diety niemowląt. Dieta dziecka karmionego mlekiem matki powinna wyglądać następująco:

– pierwszy miesiąc życia dziecka – dziecko potrafi ssać i połykać, dlatego też spożywa płynne mleko z piersi matki. Można mu podawać siedem posiłków dziennie w porcji 110 ml.
– od drugiego do czwartego miesiąca życia dziecka – dziecko zaczyna rozdrabniać przyjmowany pokarm swoim językiem, wykazuje również silny odruch ssania. Podajemy wtedy płynne mleko z piersi. Niemowlę powinno dostawać 6 porcji dziennie o pojemności 120-140 ml.
– od piątego do szóstego miesiąca życia dziecka – dziecko w tym czasie wypycha dostarczany pokarm z ust przy pomocy języka jak i również otwiera swoje usta podczas zbliżania łyżeczki. Oprócz karmienia piersią można wprowadzać do diety gładkie puree. Normy pokarmowe wynoszą w takim przypadku 5 posiłków o porcji 150-160 ml
– od siódmego do ósmego miesiąca życia – to okres, kiedy dziecko pobiera swoimi wargami pokarm z łyżeczki. Objawia się u niego rozwój koordynacji, który umożliwia samodzielne spożywanie pokarmów. Jest to okres, kiedy ze spokojem możemy podawać 3 posiłki mleczne, gładkie puree. Ponadto należy zwiększać różnorodność posiekanych albo rozdrobnionych produktów. Istnieje również możliwość podawania produktów prosto do ręki dziecka. Powinien przyjmować od czterech do pięciu posiłków w ciągu doby o pojemności od 190 do 220 ml.
Tabela wprowadzania pokarmów dla niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym

W przypadku karmienia dziecka mlekiem modyfikowanym matki powinny stosować się do innych reguł niż matki, karmiące piersią. Jeżeli niemowlę jest karmione sztucznym mlekiem należy wziąć pod uwagę następujące informacje:
– pierwszy miesiąc – dziecko potrafi ssać oraz połykać. Należy mu dostarczyć mleko płynne (w tym przypadku modyfikowane). Zaleca się dostarczać dziecku siedem posiłków podczas dnia o pojemności 110 ml.
– od drugiego do czwartego miesiąca – postępujemy w podobny sposób jak tuż po narodzeniu niemowlęcia. Z tą różnicą, że pojemność mleka powinna wynosić 120-140 ml oraz liczba posiłków musi wynosić sześć
– od czwartego do szóstego miesiąca – dziecko zaczyna rozdrabniać przyjmowany pokarm, okazuje odruch ssania, wypycha jedzenie przy pomocy języka jak i również otwiera swoje usta przy kontakcie z łyżką. Wtedy zaleca się podawać 4 posiłki mleczne oraz gładkie puree. Normy ilości posiłków wynoszą pięć, a ich pojemność ma się równać od 150 do 160 ml
– od siódmego do ósmego miesiąca życia – podajemy 5 posiłków o pojemności 170-180 ml. Dziecko pobiera wargami pokarm oraz próbuje samo jeść. Możemy podawać 3 posiłki mleczne, różnorodne rozdrobnione pokarmy oraz podawać posiłki do ręki dziecka
– od dziewiątego do dwunastego miesiąca – postępujemy identycznie jak w miesiącach 7-8
Rozwój niemowlęcia jest priorytetem dla każdej rodziny. Dlatego też każdy rodzic powinien zaznajomić się z tabelą żywienia aby jego dziecko było zdrowe i prawidłowo się rozwijało. W tym celu można skorzystać z konsultacji medycznej bądź fachowych stron internetowych.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here