Jak zapewne każdy zdaje sobie z tego sprawę, organizm niemowląt jest bardzo wrażliwy. Dlatego też przez pierwsze miesiące życia dziecka rodzice powinni uważać niemalże na wszystko, włączając w to dietę dziecka.
Dieta niemowląt jest wyjątkowo ważna, zwłaszcza jeżeli chodzi o zrozumienie tego, jak powinno być karmione dziecko na początku swojego życia. Jak pewnie każdy wie, na początku dziecko karmione jest przede wszystkim mlekiem matki. W mleku matki zawarte jest wszystko to, co jest niezbędne do prawidłowego rozwoju niemowląt. Mowa tutaj zatem nie tylko o substancjach odżywczych takich jak białka czy węglowodany, ale także o przeciwciałach, które chronią dziecko przed różnymi infekcjami. Jednakże po około sześciu miesiącach karmienia piersią, w diecie niemowlęcia powinny zacząć pojawiać się inne pokarmy.
Jako, że młody organizm nie jest jeszcze przystosowany do trawienia pokarmów takich jak mięso, na początku trzeba wprowadzać lekkostrawne jedzenie, dzięki temu ucząc układ trawienny dziecka tego jak powinien pracować.
Na początek zawsze najlepiej sięgnąć po warzywa. Z marchwi, ziemniaków lub też miąższu dyni można w łatwy sposób przygotować miękkie przeciery i papki, a także sosy i zupki, z których zjedzeniem dziecko powinno sobie bez większego problemu poradzić. Warzywa te są bogate w witaminy i mikroelementy, a ich konsystencja nie odstaje zbyt bardzo od konsystencji mleka, które dziecko do tej pory spożywało. Jest to zatem zawsze najlepszy pierwszy krok na drodze ku poszerzeniu diety niemowlaka.
Warzywa ogólnie rzecz biorąc są pierwszą grupą pokarmową, z jaką powinny zapoznać się niemowlęta. Jednakże zawsze trzeba pamiętać, aby unikać takich warzyw jak rośliny strączkowe czy kapusta, a także i cebula. Warzywa te powodują wystąpienie wzdęć, które dziecko może bardzo ciężko przeżywać.
Po warzywach zawsze dobrze jest sięgnąć po owoce. Na początek lepiej się skupić na owocach, które można powszechnie spotkać w polskim klimacie. Mowa zatem choćby o jabłkach, z których można łatwo przygotować przecier. Słodki i łatwy do zjedzenia, na pewno szybko stanie się ulubionym daniem każdego niemowlaka. Nie należy jednak przesadzić z ilością spożywanych owoców i uznawać je bardziej jako okazjonalną przekąską dziecka.
Kolejnym krokiem zawsze powinny być różne kasze, które można zagotować dziecku na mleko lub na wodzie. Zazwyczaj dzieci znoszą je bez większych problemów, choć u niektórych z nich mogą pojawić się niepokojące oznaki nietolerancji glutenu. Już bowiem podczas pierwszego roku życia dziecko może zacząć rozwijać różnego rodzaju alergie. Dlatego z pokarmami zawierającymi gluten zawsze warto uważać, podobnie jak z pomidorami czy truskawkami, które bardzo często uczulają zarówno dzieci, jak i dorosłych.
Jak zatem widać, wprowadzanie nowych pokarmów do diety niemowlaka jest procesem stopniowym. Najlepszą wskazówką zawsze są jednak reakcje dziecka na nowy pokarm – dlatego każdy rodzic powinien przede wszystkim zwracać uwagę na samopoczucie swojego niemowlaka.
[Głosów:0 Średnia:0/5]