Rozszerzanie diety niemowlaka karmionego sztucznie

Dość ważną zasadą w karmieniu niemowląt jest fakt, że to dziecko decyduje, ile zje, a rodzic decyduje o tym, co dziecko zje. Warto o tym pamiętać na co dzień. Jeśli matka z jakichś powodów nie chce lub nie może karmić piersią, to wtedy powinna stosować mleko modyfikowane, które można kupić w popularnych drogeriach lub aptekach. W jego wyborze pomoże nam lekarz pediatra. Obecnie istnieje bardzo duży wybór mlek modyfikowanych, różne rodzaje mlek przeznaczone są dla dzieci w różnym wieku, liczy się tutaj przedział wiekowy. Rozszerzanie diety niemowlaka karmionego sztucznie powinno zacząć się mniej więcej od czwartego lub piątego miesiąca życia dziecka.

Warto pamiętać również o tym, co pije nasze dziecko. Lepiej podawać mu zwykłą wodę mineralną niż słodkie napoje i soki, ponieważ mogą one zawiera szkodliwe konserwanty i sztuczne barwniki. Woda nie ma takich dodatków i możemy ją podawać na każde zawołanie naszego malucha, jest w pełni zdrowa i zaspokaja pragnienie na dłużej niż słodzone napoje. Podawanie słodkich soków wyrabia u dziecka nieprawidłowe nawyki żywieniowe i sprawia, że niemowlę może w pewien sposób uzależnić się od wysokie stężenia węglowodanów w podawanych mu napojach, a wtedy już będzie bardzo ciężko wrócić do zwykłej wody do picia. Młode mamy powinny również unikać podawania dziecku wód smakowych, gdyż zawierają one często glutaminian monosodowy oraz disodowy i inne szkodliwe substancje, które mogą obciążać metabolizm wątroby dziecka. Słodkie napoje mogą również powodować u niemowlaka nieprzyjemny refluks żołądkowo-przełykowy oraz inne groźne objawy ze strony układu pokarmowego.

Warto również pamiętać, że większość znanych nam przypraw nie jest potrzebna naszemu niemowlakowi. Tutaj trzeba wspomnieć koniecznie o soli kuchennej. Nie powinniśmy przesalać potraw dla dziecka, gdyż duża ilość soli wpływa na podwyższenie ciśnienia tętniczego dziecka i może sprzyjać rozwojowi groźnych zaburzeń ze strony układu sercowo-naczyniowego. Sól wpływa również niekorzystnie na nerki i układ moczowy dziecka. Całkowicie powinniśmy zrezygnować z podawania dziecku pożywienia z popularnych sklepów takich jak MacDonald czy KFC. Fast foody to zdecydowanie nie są posiłki przeznaczone dla niemowląt i małych dzieci. Są tam bardzo przetworzone chemicznie produkty o dużej zawartości barwników i substancji konserwujących. Zawierają też dużo wspomnianej wcześniej soli kuchennej. Takie posiłki są dla dziecka smaczne i uzależniają przez dodawane do nich w dużych ilościach polepszaczy smaku i zapachu.

Jeśli chodzi o owoce i warzywa, to świetnym sposobem na przygotowywanie warzywnych dań są zupy kremy i musy owocowe lub warzywne, które może w łatwy sposób przygotować w domu przy użyciu blendera kuchennego. Są to przecież takie tanie i bardzo zdrowe dania. Nasz maluch będzie nam wdzięczny za dobrze zbilansowany i zrównoważony posiłek i odwzajemni to zdrowo rosnąc. Rozszerzanie diety niemowlaka karmionego sztucznie nie jest łatwe, ale po odpowiednich lekturach w internecie damy sobie z tym radę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here