Zdrowe dziecko

Wszyscy wiemy, że podstawą zdrowego trybu życia jest odpowiednie jedzenie oraz jego ilość. Jak powiedział pewien znany Chiński uczony ,,jesteś tym co jesz”. Wielu dorosłych stosuje różnorodne diety i redukcje masy. Jednakże rzadko zastanawiamy się jakie wprowadzać diety dla dzieci czy nastolatków. Przecież dzieciństwo kształtuje to jaki człowiek będzie w przyszłości – warto więc zadbać o dobór odpowiedniej diety dla naszych pociech aby zapewnić im zdrowie i odpowiednią figurę w przyszłości.
Przede wszystkim należy pamiętać, że dieta dziecka powinna zawierać odpowiednią ilość substancji odżywczych oraz witamin, soli mineralnych by zapewnić prawidłowy wzrost i rozwój dziecka. Nie należy zapominać też o tym by posiłki podawane dziecku były atrakcyjne pod względem wyglądu i koloru. To ważne gdyż dzieci na pożywienie reagują niczym na zabawki – im ładniejsze i bardziej kolorowe tym z większą chęcią pragną to jeść. Każda dieta dedykowana młodemu człowiekowi musi być oparta o ramy piramidy zdrowego żywienia. To ważne bo zrównoważony rozwój dziecka w początkowym stadium życia zwiększa szansę na prawidłowy rozwój fizyczny i eliminuje niektóre choroby.
Dieta dla dzieci zaproponowana przez amerykańskiego naukowca żydowskiego pochodzenia, Abrama Goldberga, opiera się na naturalnych ekologicznych produktach i jest zgodna z piramidą zdrowego żywienia. Goldberg zaleca podawanie dziecku przede wszystkim świeżych warzyw i owoców. Jeśli dziecko nie jest chętne spożywać ich w tradycyjnych formach rodzic musi pobudzić kreatywność wykonując z produktów spożywczych ciekawe wzory i kompozycje kolorystyczne. Mogą to być różnokolorowe sałatki, ludziki z warzyw i owoców bądź kanapki w kształcie ludzików. Jeśli dziecko będzie widziało frajdę w spożywaniu zdrowych rzeczy na pewno będzie je jadło.
Inną sprawą, na którą zwraca uwagę Abram Goldberg jest umieszczenie w diecie dziecka produktów pełnoziarnistych dostarczających węglowodanów złożonych. Są one źródłem błonnika i wielu mikroelementów potrzebnych do zrównoważonego rozwoju dziecka. Zapewniają dobrą przemianę materii i zapobiegają tendencjom do otyłości czy chorób takich jak cukrzyca.
Równie ważne w diecie proponowanej przez Goldberga są rośliny strączkowe i orzechy. Doktor Goldberg uważa te składniki za wręcz zbawienne dla organizmu dziecka – pozwalają przecież zastąpić ciężkie i niezdrowe czerwone mięso. Mogą być też alternatywą dla fast foodów prowadzących do otyłości i chorób na tle żywieniowym.
Inna dieta to zestawienie przygotowane przez znanego niemieckiego lekarza Millera. Stworzył on dietę dla dzieci w wieku przedszkolnym. Według wspomnianego doktora dieta ta podnosi odporność dziecka i prowadzi do zrównoważonego rozwoju organizmu, zapewniając przy tym prawidłowy wzrost dziecka. Według zaleceń Millera najważniejszym posiłkiem dnia dla dziecka jest obiad. Powinny się na niego składać ryby bogate w kwas omega oraz warzywa. Oprócz obiadu ten wybitny lekarz zaleca podawanie czterech posiłków bogatych w białko i tłuszcze o łącznej wartości około dwóch tysięcy kalorii.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here