Poszerzanie diety niemowlaka karmionego piersią

Dieta i spożywane produkty w czasie pierwszego roku życia wpływają niewątpliwie na całe dalsze życie dziecka. W czasie pierwszego roku życia rozwija się bowiem intensywnie układ nerwowy, układ sercowo-naczyniowy oraz układ kostno-szkieletowy naszego dziecka. Dlatego poszerzanie diety niemowlaka karmionego piersią jest tak ważne i potrzebne.

Istnieje wiele książek i podręczników na temat poszerzania diety naszej pociechy. Wiele z nich powstało w oparciu o najnowsze wytyczne towarzystw pediatrycznych i neonatologicznych, dlatego powinniśmy im ufać i postępować zgodnie z punktami tam zawartymi, dla dobra naszego malucha.

Jeśli rodzice niemowlaka chorują na jakiekolwiek choroby o podłożu alergicznym lub autoimmunologicznym, na przykład: astma alergiczna, alergiczny sezonowy nieżyt nosa, pokrzywka lub przeżyli w swoim życiu wstrząs anafilaktyczny o podłożu alergicznym to wówczas rozszerzenia diety takiego niemowlaka musimy przeprowadzać ostrożnie i uważnie.
Po podaniu dziecku nowego pokarmu powinniśmy zwracać uwagę na objawy ze strony układu oddechowego, takie jak: świszczących oddech, kaszel, wciąganie międzyżebrzy, duszność. Ważne są również objawy ze strony układu pokarmowego, takiej jak: biegunka, tkliwość powłok brzusznych, zaparcia, zaburzenia wchłaniania witamin i objawy ich niedoboru.

Karmienie piersią jest niewątpliwie najlepszym początkowym pokarmem dla dziecka w porównaniu do jego sztucznych odpowiedników. Zawiera naturalne substancje o działaniu ochronnym w stosunku do organizmu dziecka. Jednak z czasem potrzebne jest poszerzanie diety niemowlaka karmionego piersią. Ważne jest, by w pierwszym roku życia wyrobić u dziecka prawidłowe nawyki żywieniowe, po to by w przyszłości przyjmowało ono każdy rodzaj pokarmu. To właśnie podczas pierwszego roku życia dziecko uczy się nowych smaków oraz się do nich przyzwyczaja. Jeśli do pierwszego roku życia nie wprowadzimy niektórych pokarmów na przykład warzyw, to potem dziecko może bardzo niechętnie je przyjmować. Mogą mu one po prostu nie smakować, ponieważ nie przyzwyczailiśmy do tego smaku naszego malucha. Jest to naturalny proces.

Każdy maluch ma swoje indywidualne potrzeby żywieniowe, jednak każde dziecko powinno spożywać pokarmy o ściśle określonych porach, godzinach. Nie powinniśmy wyrabiać u starszego niemowlaka nawyku jedzenie późnym wieczorem lub w nocy. Warto pamiętać potem o błonniku, który pomaga zapobiegać zaparciom, oczyszcza nasze jelita z resztek pokarmowych oraz poprawia perystaltykę przewodu pokarmowego. Jest to szczególnie ważne u dzieci z chorobami przewodu pokarmowego takimi jak nawykowe zaparcia czy innymi chorobami czynnościowymi jelit (na przykład zespół jelita drażliwego)

Nasze działania dietetyczne mają wpływ na dalsze kulinarne, jak i zdrowotne życie naszej pociechy, dlatego pamiętajmy o zróżnicowanej i dobrze zbilansowanej diecie niemowlaka. Pamiętajmy również, że jedzenie nie powinno być dla dziecka karą, ponieważ przez takie nastawienie możemy spowodować u dziecka problemy natury psychologicznej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here