Kiedy rozszerzyć dietę niemowlaka?

Kiedy człowiek zostaje rodzicem, całe jego życie wywraca się do góry nogami. Od tej pory cała nasza uwaga skupiona jest na dziecku, które sprowadził na świat. Bycie mamą lub tatą to trudne zadanie i ogromna odpowiedzialność. W końcu to na naszych barkach spoczywa życie i rozwój małego człowieka, który jest całkowicie od nas zależny. Od pierwszych chwil mamy dbają o jego zdrowie. Karmią niemowlaka piersią, nawet jeśli przynosi ono sporo trudności i stresu, bo jest to najzdrowsza metoda żywienia dla ich dzieci. Aż w końcu przychodzi moment, kiedy nasze dziecko zaczyna stawiać pierwsze kroki w stronę samodzielności i pewne niezależności. Moment rozszerzania diety u niemowlaka. Wiele rodziców zastanawia się jak przeprowadzić cały ten proces, ale ważniejszym pytaniem jest kiedy. W jakim wieku zacząć rozszerzać dietę u niemowlaka?

Dzieciom karmionym mlekiem modyfikowanym rozszerza się dietę nieco szybciej niż dzieciom karmionym piersią. Niemowlakom karmionym mieszanką można wprowadzać pierwsze posiłki już po czwartym miesiącu życia. Muszą one być oczywiście odpowiednio dostosowane do wieku i możliwości naszego dziecka. W sklepach możemy odnaleźć gotowe mieszanki i papki przeznaczone dzieciom w takim właśnie wieku. Natomiast dzieciom karmionym wyłącznie piersią zaleca się rozszerzanie diety po szóstym miesiącu życia. Jest to czas, kiedy dziecko zwykle potrafi już siedzieć i samodzielnie chwytać przedmioty oraz wkładać je do swojej małej buźki. Jest to doskonały czas na rozszerzenie diety metodą BLW. Polega ona na stopniowym odstawianiu dziecka od piersi pozwalając dziecku decydować o przebiegu tego procesu. Ta metoda wyklucza podawanie niemowlakowi papek przechodząc od razu do posiłków stałych. Maluch je samodzielnie, sam decyduje o tym czego chce spróbować i co mu odpowiada. BLW uczy dziecko samodzielności i buduje pewność siebie. Jedzenie staje się dla dziecka przyjemnością i pewną formą zabawy. Dzięki niej dziecko ma o wiele lepsze podejście do jedzenia i jest mniejsza szansa, że wyrośnie na niejadka. Rozszerzanie diety tą metodą ma wiele zalet i przynosi wiele korzyści.

Urozmaicenie diety niemowlaka może być dla rodziców sporą zagadką. Najważniejsze, aby kierować się potrzebami oraz możliwościami własnego dziecka. Maluch musi być na to gotowy. W innym wypadku dziecko może negatywnie nastawić się do jedzenia i poznawania nowych smaków. Każdy rodzic mus sam zadecydować jaka metoda będzie odpowiednia dla naszego malucha i kiedy nadejdzie odpowiedni moment. Rozszerzanie diety gotowymi słoczami jest szybkie i nie wymaga za wiele wysiłku. Wprowadzając gotowe posiłki rodzice czują się pewniej, bo wiedzą, że dziecko otrzymuje odpowiednie dla siebie składniki odżywcze. Natomiast metoda BLW ma wiele korzyści dla niemowlaka. Wspaniale wspomaga jego rozwój i niesie wiele korzyści. Proces rozszerzania diety u niemowlaka może być trudny. Dziecku niekoniecznie musi mu się podobać. Ważne by zwracać uwagę na jego upodobania i nie robić nic na siłę. To może zniechęcić dziecko do procesu rozszerzania diety.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here