Ogólne zalecenia żywieniowe niemowląt

Problem diety niemowlęcia jest z reguły dla młodych rodziców nie lada wyzwaniem. To, w jaki sposób karmić małe dziecko, aby zapewnić mu jak najzdrowszy start już od pierwszych miesięcy życia, spędza sen z powiek wielu świeżo upieczonym mamom. Istnieje szereg szkół i wytycznych z zakresu prawidłowego żywienia niemowląt. Łatwo zagubić się pośród dziesiątek porad kolejnych specjalistów, lekarzy czy pediatrów. Warto więc poznać podstawowe i sprawdzone zasady, które z pewnością ułatwią niedoświadczonym rodzicom opiekę nad dzieckiem.

Należy rzecz jasna pamiętać, że zalecenia żywienia niemowląt nie są jednoznacznymi i kategorycznymi wytycznymi. Ostatecznie to rodzice decydują o tym, kiedy i jakie pokarmy podadzą swojemu dziecku. Ponieważ tylko oni, na podstawie obserwacji i własnych przekonań mogą prawidłowo ocenić potrzeby swojego malucha. Nie należy zatem niepokoić się, gdy nasze dziecko nie chce jeść zalecanych pokarmów bądź też upodoba sobie inną niż przewidziano kolejność wprowadzania poszczególnych smaków. Istnieje przecież szereg zmiennych, które mogą wpłynąć na schemat karmienia niemowlaka np. choroba, alergie, uczulenia itp.

Niemniej, warto zapoznać się z ogólnymi zaleceniami odnośnie żywienia małego dziecka, aby móc najogólniej chociaż określić, spośród jakich produktów możemy wybierać przy komponowaniu diety malucha. Pierwszym i podstawowym zalecaniem jest rzecz jasna karmienie piersią przynajmniej do 4. miesiąca życia dziecka, a najlepiej- do 6. Liczne badania wykazują, że własne mleko jest najlepszym pożywieniem, jakie młoda mama może oferować swojemu dziecku. Jednak ze względu na to, że nie każda kobieta chce lub może karmić piersią, istnieje cała gama gotowych mieszanek, które mogą z powodzeniem zastąpić mleko matki. Przygotowuje się je z ogromną pieczołowitością, wedle bardzo ścisłych norm, opracowanych przez specjalistów z dziedziny żywienia, dlatego możemy być pewni, że będzie to pokarm odpowiedni dla dziecka.

Kolejnym dylematem jest wyznaczenie momentu, kiedy do jadłospisu dziecka należałoby wprowadzić kolejne potrawy. Ogólne zalecenia żywienia niemowląt określają dość ściśle, że powinno to nastąpić pomiędzy 17. a 26. tygodniem życia. Wtedy bowiem składniki odżywcze zawarte w mleko matki przestają wystarczać maluchowi. Koniecznym jest więc uzupełnienie ich poprzez rozszerzenie diety w produkty niemleczne. W zależności od indywidualnych potrzeb dziecka, ilość i częstotliwość kamienia może ulec modyfikacjom. ogólnie jednak przewiduje się, że pokarmy uzupełniające powinny być spożywane przynajmniej 3 razy dziennie.

Istotnym jest również kolejność wprowadzania nowych smaków do diety niemowlęcia oraz ich odpowiednia konsystencja. Ale i w tym przypadku, to rodzice decydują o ostatecznym kształcie jadłospisu. Dziecko może nie tolerować niektórych smaków, dlatego głównym kryterium jest tutaj obserwacja jego reakcji na dane pokarmy. Natomiast w przypadku konsystencji należałoby istotnie wziąć pod uwagę szczegółowe zalecenia żywienia niemowląt. I tak, do 8. miesiąca, z reguły powinno się podawać dziecku pokarmu bardzo dokładnie rozdrobnione, następnie można wprowadzić dania drobno posiekane i miękkie pokarmy. Natomiast roczne dziecko może już z powodzeniem spożywać pokarmy stałe.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here