Czym karmić 6 miesięczne dziecko

Ułożenie odpowiednio zbalansowanej diety 6 miesięcznego dziecka może być dla rodziców prawdziwym wyzwaniem. W tym miesiącu do prawidłowego funkcjonowania oraz rozwoju dziecko potrzebuje produktów zbożowych, które nie powinny jednak zawierać glutenu, który nadmiernie obciążają dziecięcy układ pokarmowy. Poza tym, w dziecięcej diecie musi znaleźć się odpowiednia ilość świeżych warzyw i owoców. Produkty te powinny być podawane dziecku zarówno na surowo, jak i po poddaniu lekkiej obróbce termicznej. Najważniejszym wyzwaniem jest jednak zapewnienie dziecku odpowiedniej ilości pełnowartościowego białka, jakie znajduje się w pokarmach mięsnych i rybnych. Należy jednak zachować rozwagę i nie karmić dziecka tłustym mięsem, Należy unikać pokarmów tłustych, które zdecydowanie nie są przeznaczone dla dziecka.

Dieta 6 miesięcznego niemowlaka powinna zatem być stopniowo poszerzana, aby jak najszybciej wprowadzić do dziecięcego jadłospisu pełnowartościowe produkty. Nie należy jednak przesadzać i najlepiej jest dopasować tempo zmian do zachowania dziecka. Niektóre maluszki posiadają szczególnie wrażliwy układ pokarmowy. Po wprowadzeniu każdego nowego posiłku należy odczekać parę dni przed wprowadzeniem następnego, ze względu na ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Dzieci w tym wieku mogą już spożywać kliku składnikowe obiadki oraz deserki. Doskonałym pomysłem będą różnego rodzaju bez cukrowe kaszki bezglutenowe. Jako potrzebny dziecku produkt zbożowy doskonale sprawdzi się również zdrowy ryż biały oraz tak zwany ryż paraboliczny. Jeżeli dziecko ma problem z gryzieniem i łyka podawany mu posiłek, dobrym rozwiązaniem jest zmielenie ugotowanego ryżu na puree, które łatwo będzie zjeść dziecku. Nie należy jednak usilnie miksować każdego posiłku, jeżeli dziecko zaczyna już powoli przeżuwać podawane mu posiłki.

Wbrew powszechnej opinii, nie należy podawać pół rocznemu dziecku krowiego mleka, ponieważ wcale nie jest to dla niego zdrowe. Niemowlak w tym wieku potrzebuje przede wszystkim składników mineralnych, takich jak żelazo, których krowie mleko nie zawiera. Najlepszym za to rozwiązaniem, które pozwoli na zaspokojenie wszystkich potrzeb pokarmowych dziecka będzie łączenie znanych już przecierów owocowych i warzywnych z odpowiednio przygotowanymi produktami zbożowymi. Warto zacząć od tych przecierów, które wyjątkowo smakują dziecku, wtedy prawdopodobieństwo tego, że nowe produkty mu nie posmakują będzie najmniejsze.

W ustalaniu diety pół rocznego dziecka należy przede wszystkim kierować się rozsądkiem i uważnie obserwować jak niemowlęcy organizm reaguje na wprowadzenie nowych produktów spożywczych do jego diety. W tym wieku warto oprócz znanych już dziecku soczków owocowych podawać mu porcje nisko zmineralizowanej wody. Wyrobienie u dziecka w tym wieku wyrobienie nawyku picia wody jest niezwykle ważne, ponieważ skutkuje długotrwałymi korzyściami prozdrowotnymi. Picie wody usprawnia również perystaltykę dziecięcych jelit, co ma szczególne znaczenie przy wprowadzaniu produktów zbożowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here