noworodek nie chce spać

Teoretycznie przeciętny noworodek powinien w ciągu doby spać od 16 do 20 godzin. Niestety w praktyce różnie z tym bywa. Są maluchy, które z natury potrzebują trochę mniej snu niż inne dzieci i nie ma wtedy żadnych powodów do obaw. Czasami bywa tak że istnieją konkretne przyczyny przebudzeń dzieci oraz trudności z ponownym zaśnięciem. Dlatego powinniśmy uważnie obserwować naszego malucha.

Dlaczego noworodek nie chce spać? Co przeszkadza mu w zdrowym śnie?

Gdy ustalony jest już ramowy plan dnia jesteśmy w stanie wychwycić są sytuacje odbiegające od normy. Są różne przyczyny gdy noworodek nie chce spać. Oto niektóre z nich:

1. Głód- żołądek noworodków ma dość niewielką pojemność a system trawienny jest przystosowany do częstych ale małych posiłków. To właśnie jest najczęstszą przyczyną tego, że noworodek nie chce spać albo budzi się w nocy, a potem nie może zasnąć. Dzieci, które są karmione piersią budzą się w nocy nawet co dwie godziny, ponieważ mleko matki jest o wiele szybciej trawione niż mieszanka. Natomiast dzieci karmione mlekiem modyfikowanym pozwalają rodzicom pospać nieco dłużej bo nawet około 4 godzin. Podczas podawania mleka nie powinniśmy zapalać światła ani zbyt głośno hałasować, ponieważ wtedy są spore szanse, że dziecko z powrotem zaśnie.

2. Noworodek nie chce spać kiedy jest mu za gorąco. Małe dzieci bardzo często mają chłodne stopy i dłonie, ponieważ ich system termoregulacji nie pracuje jeszcze tak jak należy. Często zdarza się tak, że rodzice uważają, że dziecko marznie i dlatego ubierają je zbyt ciepło na noc i przykrywają kołderką. Idealna temperatura dla snu dziecka nie powinna przekraczać 20 stopni Celsjusza.

3. Noworodek nie chce spać gdy ma zatkany nos. Gdy dziecko ma katar oddycha wyłącznie przez buzię. Dla tak małego dziecka jest to duży dyskomfort, ponieważ noworodki oddychają wyłącznie przez nos. Bardzo ciężko jest spać dorosłemu człowiekowi gdy ma katar a maluchowi tym bardziej. W przypadku gdy dziecko ma katar należy udrożnić nosek dziecka za pomocą specjalnego aspiratora lub też wodą morską w sprayu, która może rozpuścić zaschniętą wydzielinę.

noworodek śpi

4. Zbyt wiele wrażeń negatywnie wpływa na sen noworodka. Jeżeli dzień malucha obfitował w wydarzenia, w których dziecko był głównym bohaterem, maluszkowi może być bardzo trudno się wyciszyć. W tym wypadku pomóc może ciepła kilkuminutowa kąpiel a także delikatny masaż oliwką rozluźniający mięśnie.

5. Brak bliskości- kiedy rodzice mają mało czasu w ciągu dnia dla dziecka może ono poczuć się samotnie. Da o tym znać wieczornym płaczem. Dziecko potrzebuje bliskości w miłości matki dlatego też często upomina się o nią. Mama powinna przytulić dziecko, pobujać je, zaśpiewać mu kołysankę. Dziecko wówczas uspokoi się i spokojnie znowu zaśnie.

6. Odparzenia- noworodek nie chce spać bo być może ma problemy ze skórą. trzeba pielęgnować skórę dziecka delikatnymi preparatami, które przywracają naturalne pH. Należy stosować kremy zapobiegające odparzeniom, a także chusteczek nawilżających i pieluszek, które dobrze chłoną wilgoć. Delikatne kosmetyki posiadają działanie nie tylko przeciwzapalne ale również kojące podrażnienia.

7. Pełna pieluszka może być również powodem, dla którego nie noworodek nie chce spać. Spanie z wilgotną pieluchą nie jest przyjemne. w momencie kiedy należy zmienić pieluszkę dziecko daje znać o tym płaczem. W trakcie przewijania nie powinniśmy zapalać górnego światła ( wystarczy nocna lampka) wówczas dziecko nie wybije się ze snu.

8. Noworodek nie chce spać gdy co się uwiera. Być może pieluszka jest zapięta zbyt ciasno albo przeszkadza mu matka od kaftanika? Wszystkie te przyczyny działają niczym ziarnko grochu. Dlatego powinniśmy dokładnie sprawdzić ubranko dziecka. Czy wszystko jest w porządku, czy poduszka jest do dobrze ułożona, czy nie ma żadnej metalowej części ubranka, która uwierała by dziecko.

noworodek chce spać

9. Ból. W przypadku gdy dziecko budzi się z płaczem, podkurcza nóżki bądź ma twardy brzuch możemy mieć do czynienia z zaparciami. Jest to bardzo uciążliwe dolegliwość i dość częsta wśród noworodków. Dobrym sposobem na pomoc dziecku jest herbatka z koperku bądź masaże ruchem kolistym zgodnie ze wskazówkami zegara na brzuszku dziecka. Jeżeli to nie pomaga możemy zastosować krople. Ostatecznością są czopki glicerynowe. Powinniśmy się skonsultować z lekarzem, ponieważ może się okazać, że jego pomoc jest niezbędna.

10. Noworodek nie chce spać kiedy zaczyna się infekcja. Kiedy dziecko robi się płaczliwe, marudne i nieswoje być może w jego organizmie zaczyna rozwijać się infekcja. Należy szczególnie obserwować malucha czy nie ma podwyższonej temperatury. Jeżeli gorączka przekroczy 38, 5 stopnia Celsjusza należy podać mu niezwłocznie środek obniżający temperaturę na przykład paracetamol dla dzieci oraz skonsultować się z lekarzem. W takiej sytuacji nie należy przegrzewać dziecka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here