Kiedy wprowadzić jajko do diety niemowlaka?

Bez wątpienia każdy rodzic bardzo przejmuje się prawidłowym rozwojem swojego dziecka -niezbędne jest więc zadbanie o dobre odżywianie, które wpływa na prawidłowy rozwój.
Po okresie, w którym dziecko pożywia się tylko mlekiem matki, należy wprowadzić pokarmy stałe. Następuje to zazwyczaj po 6 miesiącu życia. Dziecko zaczyna wtedy poznawać nowe smaki oraz konsystencje. Uczy się smaków -poznaje co to słony, słodki, gorzki -warto więc nie dosładzać oraz nie dosalać posiłków, tak, aby maluch miał okazję poznać ich prawdziwy smak. W tym czasie kształtują się również jego upodobania smakowe.
Ważnym elementem jest wprowadzanie nabiału.
Jajko dla niemowlaka to element kluczowy. Żółtko jajka to źródło cennych witamin, minerałów oraz kwasów tłuszczowych. Co ciekawe, najpierw należy wprowadzić do diety maluszka samo żółtko -białko jajka jest silnym alergenem. Białko powinno się pojawić w 11 miesiącu -nie jest ono również specjalnie wartościowe (zawiera sód, witaminę B2). Jajko dla niemowlaka to przede wszystkim żółtko -jest bardzo bogate w żelazo, wapno, fosfor, witaminy z grupy B, cynk oraz rozpuszczalne w tłuszczach witaminy A oraz E. To także źródło przeciwutleniaczy -odpowiadają one za zdrowie oczu oraz układu nerwowego. W żółtku jajka występują również kwasy Omega-3 -mają one zbawienny wpływ na pracę oraz rozwój mózgu oraz wzroku (kwasy te występują w mleku matki).
Zaleca się, aby niemowlęciu podawać żółtko w 7 miesiącu życia -należy zacząć od małej ilości dodawanej np. do zupy jarzynowej. Jajko dla niemowlaka należy ugotować na twardo oraz wyjąć i pokruszyć żółtko. Posiłek z dodatkiem żółtka podajemy co drugi dzień -od 9
miesiąca życia możemy je podawać codziennie. Od 11 miesiąca możemy bardzo ostrożnie wprowadzać całe jajko. Najlepiej je ugotować na twardo i posiekać (ubierając sporą część białka). Białka dodajemy więcej, jeżeli dziecko nie wykazuje objawów alergii. Kiedy ukończy pierwszy rok życia, malec powinien skosztować dań z całym jajkiem. Może być ono ugotowane na parze lub być w formie dobrze ściętej jajecznicy -warto wypróbować również naleśników, placków oraz wypieków. Nie wolno podawać dzieciom jajek w formie surowej -mogą one zawierać pałeczki salmonelli, a zatrucie nimi może być niebezpieczne dla maleństwa.
Alergia na jajka nie jest zbyt częsta, jednak ważne jest, aby obserwować dziecko i kontrolować jego objawy. Niepokojące powinny być biegunki, wysypki, osłabienie apetytu.
Jajko zawiera niezbędne do życia aminokwasy i to w postaci, która jest najlepiej przyswajalna. Jajka zawierają duże ilości witaminy D, E, K, B6 oraz dużo wapnia i cynku. Co ciekawe, jajka zawierają 2 razy więcej cholesterolu niż zalecane -jednak nie należy się tego badać. Jajka podnoszą poziom zdrowego cholesterolu HDL.
Jajko dla niemowlaka to również ochrona oczu przed różnymi chorobami -niewiele osób wie, że chronią one nawet przed zaćmą! Produkt ten jest również idealnym źródłem białka, które jest niezbędne do prawidłowego rozwoju oraz funkcjonowania. Zawierają dużo witamin, które pomagają zachować zdrowie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here