Schemat żywienia osób najmłodszych uległ znaczącemu przeobrażeniu w ciągu ostatnich lat. Obecnie pozwala on rodzicom na dużo więcej i zachęca ich do kombinowania z najróżniejszymi produktami spożywczymi. Pewnych zasad wciąż trzeba się jednak trzymać – niektóre artykuły podane dziecku zbyt wcześnie mogłyby zaburzyć jego rozwój lub upośledzić działanie jego układu trawiennego. Jak zatem powinien wyglądać pierwszy posiłek dla niemowlaka karmionego piersią? Co może się w nim znaleźć, a czego absolutnie nie wolno do niego dodawać?
Jadłospis niemowlaka najlepiej układać z pomocą lekarza. Lekarz rodzinny, sprawujący nad dzieckiem stałą opiekę, doskonale zna stan jego zdrowia i wie, czego mu tak naprawdę potrzeba. Oczywiście istnieją także pewne ogólne schematy, które tworzone są w oparciu o wyniki badań przeprowadzanych nad najmłodszymi osobami. Analizuje się je bardzo szczegółowo i określa się, jakie produkty spożywcze najlepiej stymulują rozwój maluszków. To one powinny koniecznie pojawić się w pierwszym prawdziwym posiłku niemowlaka.
Mleko matki to podstawa stylu żywienia większości dzieci. Należy jednak odzwyczajać je od tego pokarmu dość wcześnie i całkowicie z niego zrezygnować w momencie, gdy dziecko ukończy 5. bądź 6. miesiąc życia. Jako że mleko matki zawiera większość najważniejszych mikro i makroelementów oraz witamin, w okresie, którym dziecko może je jeszcze pić, nie trzeba urozmaicać jego diety specjalnymi daniami. Spokojnie wystarczą najprostsze owoce, warzywa oraz delikatne kaszki, od czasu do czasu wzbogacane chudym mięsem. A co dalej? Jaki posiłek przygotować dziecku, które nie może już przyjmować mleka matki? Otóż warto powoli przyzwyczajać je do glutenu.
Posiłki zawierające gluten muszą być podawane w małych dawkach. Najlepiej dawkować je niemowlakowi na łyżeczce i sprawdzać reakcje jego organizmu na nowy produkt. Jest to bardzo ważne, aby pierwszy posiłek dla niemowlaka karmionego piersią zawierał właśnie gluten. Zadziała on na organizm dokładnie tak samo jak szczepionka – uchroni go przed rozwinięciem się celiakii, która jest chorobą oznaczającą nietolerancję na gluten. Oczywiście organizm każdego dziecka może zareagować na takie pokarmy nieco inaczej. Z tego względu kluczowa jest tutaj obserwacja niemowlaka i ciągłe zmienianie jego diety.
Dawniej ogólnie ustalone zasady żywienia osób najmłodszych zalecały, aby niemowlakom karmionym piersią podawać również inne potrawy – składające się z warzyw, owoców, kasz oraz mięsa. Obecnie lekarze coraz częściej odchodzą od tego rozwiązania. Dowiedli, że mleko matki jest na tyle wartościowym produktem, iż w ciągu pierwszych miesięcy rozwoju noworodka może stanowić główny i jedyny pokarm. Dopiero w momencie, gdy trzeba będzie je odstawić, należy podać dziecku pierwszy posiłek dla niemowlaka karmionego piersią. Bezpieczną opcją będzie papka przygotowana z warzyw lub przecier utworzony z polskich owoców. Powolne przyzwyczajanie młodego organizmu do nowych pokarmów to klucz do zadbania o jego zdrowie.