dziecko

Dzieci rosną bardzo szybko. I równie szybko rośnie ich głód poznawania świata i nowych doznań. Kiedy nasz maluszek skończy pierwszy rok życia, oficjalnie staje się małym dzieckiem. I jest to również dobry moment na wprowadzanie nowych zabawek i atrakcji dla takiego malucha.

Przede wszystkim dziecko około roku, zaczyna stawiać samodzielne kroki

Oczywiście nie ma się co martwić, jeśli dziecko, które ma rok, w ogóle się nie garnie do chodzenia. Jest to kwestia bardzo indywidualna jak wiele spraw w rozwoju dziecka. Jednak warto wspierać i zachęcać malucha do podejmowania prób. I tu z pomocą przychodzą nam wszelkiego rodzaju pchacze. Unikamy zaś chodzików, które źle wpływają na biodra i opóźniają proces prawidłowej pionizacji dziecka.

Wśród pchaczy możemy wybierać między stylowymi, drewnianym zabawkami, będącymi jednocześnie wózkami dla lalek czy wozami strażackimi, a kolorowymi, grającymi, zabawkami interaktywnymi. Wybór oczywiście zwykle należy do rodzica, jednak warto wziąć pod uwagę również preferencję malucha. Jeśli nie lubi głośnych zabawek, to raczej pchacz z muzyczką go odstraszy, niż zachęci do stawiania pierwszych kroków.

Jednym z ulubionych zajęć roczniaków jest jakże banalne huśtanie się

Ileż radości na placu zabaw sprawia właśnie huśtawka. Na wypadek niepogody np. w jesiennie popołudnia, na pewno wiele radości przyniesie huśtawka dla dzieci domowa. Tutaj wybór też jest ogromny: klasyczne, stylizowane, w stylu glamour, montowane do sufitu, z poduszkami, z plastiku. Na prawdę wybór jest przeogromny.

huśtawka dzieci

Fajnym rozwiązaniem jest, gdy taka huśtawka dla dzieci domowa jest zamontowana w drzwiach. Aby oszczędzić futrynę, można ją śmiało zamontować na drążku rozporowym o odpowiedniej wytrzymałości. Takie rozwiązanie pozwoli nam przede wszystkim uniknąć robienia otworów na stałe w futrynie lub w suficie, a dodatkowo pozwoli ściągać huśtawkę, w chwili, kiedy nie będziemy chcieli już z niej korzystać.

Roczniaki zaczynają też dopasowywać przedmioty o różnych kształtach. I tutaj sprawdzają się wszelkiego rodzaju sortery. Może to być najzwyklejsze wiaderko z klockami drewnianymi, którego pokrywka ma otwory w odpowiednich kształtach. Na rynku dostępne są też sortery typu śpiewające garnki, które również zachwycają naszych milusińskich. Dzięki sorterom dzieci mogą poznać nie tylko kształty, ale również kolory, czy liczby. Są to zabawki, które będą towarzyszyć maluchowi przez dłuższy czas.

Niemal każdy maluch uwielbia zabawę w „a kuku” dlatego, jeśli mamy w domu wystarczająco dużo miejsca, warto rozważyć zakup lub też samodzielne zrobienie namiotu typu tipi. Dziecko będzie mogło się tam chować, bawić ulubionymi zabawkami lub wyskakiwać i robić rodzicom wesołe psikusy. Wieczorami w takim tipi, możecie wspólnie czytać bajki przed snem. Tak naprawdę tutaj jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia.

Roczne dziecko jest również bardzo bacznym obserwatorem życia rodzinnego i powoli zaczyna próbować naśladować, to co robią inni członkowie rodziny. Jeśli więc zauważysz, że dziecko wyraża zainteresowanie wspólnym gotowaniem, daj mu łopatkę i garnek, niech próbuje mieszać i stukać. Jest to bardzo kreatywne zajęcie i pozwala dziecku czuć, że bierze udział w życiu rodzinnym.

huśtawka dla dzieci

Oczywiście największą frajdę dzieciom sprawiają książeczki, na tym etapie jeszcze obrazkowe, jednak jest też dość szeroka oferta książek dźwiękonaśladowczych, które wspierają naukę mówienia. Dzieci bacznie oglądają pokazywane przez rodzica obrazki i słuchają wydawanych dźwięków. Po jakimś czasie same zaczną próbować te dźwięki wydawać! Na początku może się to wydawać żmudnym zajęciem, jednak przychodzi taki moment, kiedy dziecko otwiera książeczkę na karcie z kurą i radośnie krzyczy „koko”. Dla roczniaka książeczki wciąż powinny być całokartonowe, z małą ilością tekstu, za to z ciekawymi ilustracjami.

Jedną z najbardziej rozwijających zabawek wciąż pozostają klocki. Klasyczne, drewniane klocki wspierają rozwój motoryki, koordynacji oko-ręka, rozwijają wyobraźnie przestrzenną i kreatywność. Taka prosta zabawka, a takie wszechstronne wsparcie w rozwoju dziecka. Są wytrzymałe, więc dziecko może do woli próbować je gryźć, rzucać nimi czy uderzać o siebie. Obecnie producenci proponują różnej wielkości zestawy, jednak na początek wystarczy zestaw 50 sztuk, ponieważ większość i tak będzie poniewierać się po podłodze.

Oczywiście nie są to wszystkie zabawki odpowiednie dla roczniaka, jednak są to takie hity, które wszechstronnie wspierają rozwój dziecka i dają wiele radości, nie tylko maluchowi, ale również rodzicom.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here