przedszkole

Nie znam mamy, która tygodniami nie zastanawiałaby się, czy wysłać swoje dziecko do przedszkola, czy jeszcze na rok pozostawić je w domu. Myślimy, analizujemy, podejmujemy decyzje i ją zmieniamy. Powiem jedno; tatusiowie w tej kwestii są dużo bardziej konkretni. Wiedzą, że podjęcie tej decyzji i tak nas nie minie. Trzeba wypuścić dziecko spod swoich skrzydeł i im wcześniej to zrobimy tym będzie łatwiej i nam i naszemu dziecku.

Wbrew temu, co myśli co druga mama, dzieci w przedszkolu naprawdę są w stanie przeżyć. Powiem więcej mogą przedszkole polubić i być tam szczęśliwe.
Najważniejsze dobrze zacząć. Początki mogą być trudne i dla dziecka i dla mamy. Zadaniem mamy w tej sytuacji jest ułatwić dziecku start.

Często widzę jak mamy daję ostatniego całuska, ostatniego przytulaska i jeszcze jeden buziaczek i jeszcze przytulasek i jeszcze… I tak bez końca. Halo mamusie budzimy się. Nie jesteś tu po to, by pokazać dziecku swój żal z powodu jego pójścia do przedszkola. Twoim zadaniem jest ułatwić dziecku tę sytuację. Jesteś szczęśliwa, że twoje dziecko zaczyna nowy, fascynujący etap w swoim życiu. Okaż to dziecku. Nie wysyłasz dziecka na wojnę tylko ku nowej przygodzie.

Często bardzo dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie taty w pierwszych dniach roku szkolnego. Z moich obserwacji wynika, że tatusiowie radzą sobie dużo lepiej. Przyjeżdżają do przedszkola, rozbierają, dają buziaczka i biegiem do pracy. Dzieckiem zaczynają zajmować się przedszkolanki, wprowadzają je w grupę i rozpoczynamy nowe życie. Dzieci z wrażenia bardzo szybko potrafią zapomnieć o rodzicach. Tak, tak mamusiu. Twoje dziecko, gdy tylko wejdzie w fascynujący świat kolegów szybko zapomina o domu.
Musimy pamiętać, że nie tylko moje dziecko na początku jest przerażone, wszystkie dzieci w przedszkolu są tak samo przestraszone i wszystkie muszą zmierzyć się z tą nową i bardzo trudna dla nich sytuacją.

dzieci w przedszkolu

Nie wiem, czy z pełną odpowiedzialnością nie można powiedzieć, że czas przedszkola jest dla dzieci najważniejszy. To tu, po raz pierwszy stykają się z większością sytuacji, z którymi będą spotkać się w życiu. Dzieci w przedszkolu, po raz pierwszy, zaprzyjaźniają się, kłócą, zakochują i przeżywają rozczarowanie miłosne, odrzucają bądź są odrzucone. Dowiadują się o sobie jaki mają charakter i jaką pozycję chcą przyjąć w grupie. Uczą się funkcjonować w społeczeństwie. Prawidłowo poprowadzone dziecko zyskuje pewność siebie. Daje mu to szansę otworzenia się na świat i ludzi. Poznaje swoją wartość. Poznaje też wartość innego człowieka. Uczy się szacunku do siebie i innych ludzi.

Czas przedszkola jest to idealny moment dla rodziców, by z pomocą przedszkolanki, zaobserwować rozwój swego dziecka i zadbać o jego skorygowanie, nim wejdzie w wiek szkolny. Nie wiem, czy na tym etapie rozwoju dziecka jest ktoś, kto zna go lepiej niż „ciocia” z przedszkola. Wykorzystajmy sytuacje, że jest ktoś, kto tak dobrze zna nasze dziecko i spróbujmy uzyskać inną opinię o naszej pociesze.

Do tej pory skupiliśmy się na rozwoju społecznych umiejętności naszego dziecka, ale wszyscy wiemy, że dzieci w przedszkolu uczą się podstawowych umiejętności życia codziennego jak jedzenie, ubieranie, mycie ząbków czy korzystanie z toalety.
Ktoś powie, że do zdobycia tego typu umiejętności niepotrzebne jest przedszkole. Zgadzam się.

Jednak grupa, w której funkcjonuje dziecko w przedszkolu ułatwia naukę tego typu umiejętności. Pamiętam, że puszczając córkę do przedszkola potwornie bałam się, że nie poradzi sobie z siusianiem do toalety, gdyż mała na WC załatwiała się tylko i wyłącznie w domu. Nigdy nie mogłam zmusić jej byśmy załatwiły się w miejscu publicznym, jak toaleta w hipermarkecie czy choćby krzaczki w parku. Nic bardziej mylnego. Córka poradziła sobie świetnie, a przedszkolanka była zdziwiona moimi obawami, bo nie zauważyła żądnych problemów.

w przedszkolu

Nie bez znaczenia dla dzieci w przedszkolu jest zabawa

Dzieci, by sprawnie funkcjonować muszą rozwijać swoje umiejętności ruchowe. Bieganie po placu zabaw, zabawy na drabinkach, huśtawkach czy berek to wspaniała forma rozwoju mięśni, koordynacji ruchowej, poczucia równowagi.

Dzieci w przedszkolu mają wstęp do życia w dorosłym świecie. Uczą się podstawowych umiejętności społecznych. Starsze grupy przygotowują się do rozpoczęcia nauki pisania i czytania. Dziecku, które liznęło trochę zasad przedszkolnych na pewno łatwiej będzie odnaleźć się w kieracie pierwszej klasy.
I jeszcze jedno zasadnicze pytanie: kto z was nie pamięta imienia swojej pierwszej, przedszkolnej miłości? Dajmy tę szansę naszym dzieciom.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here