Co to jest BLW?

Kiedy w naszym życiu pojawia się dziecko, wszystko ulega zmianie. Od tej pory jesteśmy odpowiedzialni za tą małą istotkę, którą sprowadziliśmy na świat. Chcemy dla niej jak najlepiej. Rozwój naszego dziecka jest niezmiernie ważny dla każdego rodzica. Kiedy dziecko ma już kilka miesięcy stajemy przed ogromnym dylematem. To właśnie wtedy nadchodzi moment rozszerzenia diety u niemowlaka. Dziecko staje się na tyle duże i rozwinięte, że może rozpocząć próbę samodzielnego jedzenia. To wyjątkowy etap w życiu tego małego człowieka oraz jego rodziców, którzy niejednokrotnie martwią się całym tym procesem. Zastanawiają się co będzie najlepsze i najzdrowsze do podania tak małemu dziecku.

Wiele rodziców, rozszerzając dietę niemowlaka, decyduje się na zakup gotowych kaszek oraz słoiczków. Nie jest to jednak jedyna metoda poszerzania diety kilkumiesięcznego dziecka. Od kilku lat bardzo popularnym sposobem na rozszerzenie diety niemowlaka stała się metoda BLW. BLW, z angielskiego baby led weaning, polegająca na stopniowym odstawianiu malucha od piersi sterowana przez samo dziecko. Ta metoda zakłada całkowite pominięcie etapu papek i wprowadzanie od razu posiłków stałych. Dziecko od początku je samodzielnie próbują nowych smaków i decydując o tym co mu odpowiada a co nie. Ta metoda rozszerzania diety ma wiele korzyści i pozytywnie wpływa na rozwój niemowlęcia. Przede wszystkim jest niezmiernie przyjemna dla samego dziecka. Jest to dla niego nie tylko nowy sposób spożywania posiłków, ale też świetna zabawa. Uczy panowania nad zmysłami i buduje pewność siebie u malucha. To również doskonały sposób na wspólne spędzanie czasu z naszym dzieckiem. Dzięki metodzie BLW dzieci mają pozytywne nastawienie do jedzenia i rzadziej stają się niejadkami. Jeśli chodzi o ten typ rozszerzanie diety – przepisy możemy odnaleźć w internecie. BLW stało się bardzo popularne i zyskało wielu zwolenników. Wyszukiwanie informacji odnośnie tej metody karmienia jest więc zaskakująco łatwe, gdyż internet przepełniony jest widzą na temat BLW. Rozszerzanie diety tą metodą możemy rozpocząć kiedy:

-nasze dziecko potrafi już siedzieć
– ukończyło 6 miesiąc życia
– potrafi samodzielnie chwytać przedmioty i wkładać je do buzi

Rozszerzanie diety to ogromne wydarzenie w życiu każdej mamy. Niesie ze sobą wiele pytań, obaw oraz wątpliwości. To wyraźny znak, że nasze dziecko dorasta i już nie potrzebuje jedynie maminej piersi. Niesie więc ze sobą sporo mieszanych uczuć. Każda mama musi sama podjąć decyzję w jaki sposób rozszerzy dietę swojego dziecka. W końcu to ona najlepiej zna własne dziecko i rozumie jego potrzeby. Jedne mamy decydują się na zakup gotowych słoiczków, dzięki czemu mają pewność, że taki posiłek zawiera wszystkie niezbędne składnik odżywcze. Inne mamy decydują się na samodzielne gotowani posiłków i miksowanie ich. A jeszcze inne mamy decydują się na rozszerzanie diety metodą BLW. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety. To, która okaże się odpowiednia zależne jest od potrzeb naszego malucha.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here