To jest możliwe!

Wielu rodziców pewnego dnia spotka się z odwiecznym problemem i czeka ich wprowadzanie nowych posiłków dla niemowlaka. Dziecko musi przecież w końcu zacząć spożywać coś poza mlekiem matki. Proces ten nie jest prosty dlatego przed jego rozpoczęciem musimy zapoznać się ze wskazaniami ekspertów by nie popełnić błędów uciążliwych dla nas i naszego dziecka.
Pierwszy rok życia młodego człowieka to czas gwałtownych przemian. Właśnie w tym okresie dziecko musi powoli przechodzić z mleka matki na inne pożywienie. Przez ten jeden rok masa ciała zwiększa się kilkukrotnie, więc aby rozwój przebiegał dobrze i wszelkie części organizmu dziecka rozwijały się prawidłowo rodzice muszą dostarczać niemowlakowi składników odżywczych i witamin w odpowiednich proporcjach. Jak zacząć karmienie dziecka – posłuchajmy opinii eksperta. Doktor Daniel Karabela z pewnej znanej poradni dietetycznej radzi aby nie karmić niemowlaków od razu po odstawieniu mleka matki posiłkami ze słoiczków. Karabela uzasadnia to tym, że gotowe posiłki dla dzieci sprzedawane w sklepach są nafaszerowane konserwantami, ponadto mogą prowadzić do kolki. Jego zdaniem dobre jest samodzielne gotowanie papek i soczków z owoców i warzyw. Jesteśmy wtedy pewni co do tego co znajduje się w pożywieniu serwowanym naszemu małemu dziecku. W opinii przywołanego doktora podawanie dziecku pokarmu ze słoiczków prowadzi też do tego, że w przyszłości maluch może odmawiać ,,normalnych posiłków”.
Jeśli rozszerzamy dietę dziecka powinniśmy zacząć od wprowadzenia warzyw (np.buraczków czy marchewki) ewentualnie zmiksowanego ryżu ugotowanego dokładnie i wystudzonego. Najlepsza pora to godziny przedpołudniowe ponieważ jeżeli zdarzyły by się nieoczekiwane reakcje typu biegunki czy wymiotów zdążą one minąć do wieczornej kąpieli i snu dziecka. Dobrym sposobem jest dozowanie nowego pożywienia pomiędzy seriami karmienia mlekiem matki lub mieszanie pokarmu matki z nowo wprowadzanymi produktami. Mleko kobiety ma tutaj działać w charakterze osłony i obrony przed niekorzystnymi reakcjami organizmu dziecka.
Ważną sprawą jest atmosfera w jakiej wprowadzamy nowe posiłki dla niemowlaka. Nie wolno dziecka do niczego zmuszać ani krzyczeć na nie gdy nie chce jeść. Jeśli niemowlak będzie kojarzył jedzenie z niemiłą atmosferą, złymi minami rodziców i okrzykami nie będzie chciał spożywać serwowanych posiłków. Ważne jest stopniowe i konsekwentne podawanie nowych posiłków. Jeśli dziecko pluje po zjedzeniu pierwszej łyżeczki nie oznacza to tego, że cały posiłek mu nie smakuje. Jeśli jednak przez dłuższy czas (około piętnastu minut) odmawia zjedzenia konkretnego posiłku należy zrezygnować z jego podawania. Konsekwentnie trzeba jednak ponawiać próbę w kolejnych dniach o tej samej godzinie. Przy takim postępowaniu wprowadzenie posiłku powinno się zakończyć sukcesem. W ten sam sposób należy podawać inne posiłki. Trzeba wybrać odpowiednią godzinę i przystąpić do stopniowego przyzwyczajania dziecka do nowych potraw i nowych godzin ich jedzenia.
Stosując się do tych rad możemy być pewni zdrowia naszych pociech.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here