rysowanka

Jak mawia stare powiedzenie, znane nam wszystkim z popularnej niegdyś polskie piosenki – „w czasie deszczu dzieci się nudzą”. I nie tylko w czasie deszczu. Najprawdopodobniej twoje maluszki nieraz przychodzą do ciebie tylko po to, abyś znalazła im jakieś zajęcie.

Proponujesz im wtedy grę na komputerze, układanie puzzli lub oglądanie bajek, nie zastanawiając się wcale nad tym, jak tego rodzaju aktywności mogą wpłynąć na ich ogólny rozwój, poziom wiedzy czy samą wyobraźnię. A powinnaś sama zachęcać swoje pociechy do wykonywania takich czynności, które w jakikolwiek sposób mogłyby je wesprzeć i czegoś je nauczyć.

Tak właśnie działają rysowanki dla dzieci

Rozbudzają młodą jeszcze wyobraźnię, pozwalają wykształcić kreatywność i jednocześnie ćwiczą zdolność koncentracji oraz samą spostrzegawczość. Dziecko, które zaczyna rysować, uczy się wyrażać lepiej własne emocje i uczucia. Niejednokrotnie przedstawia na swoich pracach to, o czym akurat myśli, z czym musi się zmagać i co go trapi.

Zachęcając swoją pociechę do tworzenia własnych dzieł artystycznych, możesz się o niej dowiedzieć wielu rzeczy. Każda taka praca jest wyrazem dziecięcego charakteru i osobowości. Nie powinnaś jej więc w żaden sposób oceniać. Nie krytykuj i nie neguj, nawet jeśli nie do końca rozumiesz, co zostało przedstawione na obrazku. Pozwól dziecku samodzielnie się rozwijać. Dostrzeż w jego pracach tą wyjątkową głębię i coś więcej niż tylko ładny bądź brzydki obrazek.

Na pewno sama w czasach swojego dzieciństwa uwielbiałaś zajmować się rysowaniem. Gdy tylko miałaś gorszy humor, pokłóciłaś się z przyjaciółkami lub wzięłaś udział w poważnej awanturze z rodzicami, siadałaś przed swoim biurkiem, układałaś na nim blok rysunkowy i paczkę kredek bądź pisaków, a następnie puszczałaś wodze swojej fantazji. Tworzyłaś wszystko to, co tylko przyszło ci do głowy. Nie dbałaś o perfekcyjny wygląd swoich prac i nie oczekiwałaś od nich doskonałości.

rysowank

Teraz również nie powinnaś tego robić. Twoje dziecko nie jest i nigdy nie będzie idealne. Musi być sobą i nauczyć się lubić swój charakter, osobowość, a nawet indywidualne umiejętności. Nie trzeba przecież potrafić perfekcyjnie rysować, aby czerpać z tego ogromną przyjemność.

A dla dzieci jest to zajęcie bardzo rozrywkowe i niesamowicie atrakcyjne. Zachęcaj zatem swoje maluszki do tworzenia własnych dzieł, podaruj im komplety kredek i zestawy mazaków, a następnie usiądź razem z nimi przy stole i wspólnie stwórzcie coś wspaniałego. Taka chwila może was do siebie naprawdę mocno zbliżyć. Poprawicie łączącą was więź i sprawicie, że wasze relacje będą później znacznie lepsze.

Dlaczego jednak rysowanki dla dzieci mogą pobudzać rozwój maluchów i go wspierać?

W jaki sposób wpływają one na pracę samego mózgu? Zanim do tego dojdziemy, zapamiętaj, że rysowanie naprawdę jest jednym z kluczowych elementów zapewniających dzieciom właściwy i normalny rozwój. Nie są to słowa przesadzone. Wielokrotne badania, które powtarza się niemalże co roku, wciąż to potwierdzają – dzieci, które często rysują, rozwijają się szybciej i lepiej od swoich rówieśników.

rysowanki dla dzieci

Oczywiście jeśli sama nie dysponujesz zbyt dużą ilością wolnego czasu, zawsze możesz przyszykować swojemu maluchowi odpowiednie stanowisko do pracy, kładąc na jego małym biureczku kartkę, kredki i ołówki. Jeśli jednak tego czasu masz trochę więcej, nie bój się rysować razem z nim. Początkowo pokaż mu, jak tworzyć podstawowe kształty czy kontury postaci. Kilkulatek może je najpierw wyłącznie kolorować, później starając się powtarzać twoje kroki. Nie będziesz go musiała nawet do tego specjalnie zachęcać. Dzieci po prostu lubią malować i z chęcią tworzą tego rodzaju prace.

Jeśli jednak potrzebujesz jakichś konkretnych dowodów na to, że dzieci powinny rysować, oto i one. Po pierwsze – malowanie rozwija wyobraźnię i uczy dzieci kreatywnego myślenia. Z tego powodu nie powinnaś swojego malucha w żaden sposób ograniczać, gdy ten zajmie się tworzeniem swoich pierwszych dzieł. Pozwól mu malować to, na co on akurat ma ochotę. W taki sposób maluch może zaprezentować ci wizualnie swoje obawy i lęki.

Niejednokrotnie dzieci uwieczniają na swoich rysunkach to, czego boją się najbardziej. Malują potwory wychodzące spod łóżek lub rysują znacznie gorsze rzeczy, dzięki którym odkrywasz ich charakter i największe niepokoje. Rysowanki dla dzieci wyrabiają w nich także sporą pewność siebie i wysoką samoocenę. Gdy kilkulatkowi uda się namalować coś zupełnie samodzielnie, zaczyna on wierzyć we własne siły i możliwości, mogąc osiągać potem jeszcze więcej w swoim życiu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here