Rozszerzanie diety niemowlaka powinno być przemyślane. Nie może to nastąpić ani za wcześnie, ani za późno. Jak więc zacząć ten proces i kiedy?
W pierwszych miesiącach życia niemowlę je jedynie mleko matki lub mleko modyfikowane. Całkowicie to zaspokaja zarówno głód, jak i pragnienie. Według zaleceń najlepiej w ten sposób karmić przez pierwsze 6 miesięcy życia. Jednak nie jest wykluczone rozpoczęcie karmienia innymi pokarmami nieco wcześniej.
Młode mamy powinny wiedzieć, że pierwsze dania w słoiczkach przeznaczone są dla dzieci po 4. miesiącu życia. Jest to jedna z propozycji, która pozwala zaoszczędzić czas i jest niezwykle wygodna. Gotowe danie, przygotowane na bazie ekologicznych składników jest odpowiednie dla dziecka i rodzic ma pewność, że nie będzie szkodliwe. Początkowo proste jednoskładnikowe dania są idealnym wyborem. Przy korzystaniu z dań w słoiczkach rodzic nie musi się przejmować, co można podać dziecku, ponieważ każdy słoik jest dedykowany odpowiedniej grupie. Marchewka i jabłko sprawdzą się przy 4-miesięcznym dziecku. Smaczne, zdrowe, naturalne posiłki pozwalają nauczyć malucha smaku. Brak dodatku soli i cukru pozwala na swobodne zapoznawanie się z konsystencją i wyrabianie gustu. Podawanie prostych niedoprawionych potraw zaprocentuje w przyszłości.
Poza gotowymi daniami, które są nadal najbardziej popularną propozycją na rynku, młode mamy korzystają z metody BLW. Pomija ona moment podawania rozdrobnionych pokarmów. Dziecko po 6. miesiącu życia może zacząć jeść kawałki owoców, warzyw, następnie bułki i inne produkty. Tutaj również ważne jest, aby unikać podawania zbyt wiele na raz oraz doprawiania. Dziecko może samodzielnie sięgnąć po awokado, banana czy zjeść ręką kaszkę. Jest to kontrowersyjna metoda, jednak uczy samodzielności i koordynacji. Niemowlak sam może dokonywać pierwszych wyborów i próbować pierwszych pokarmów bez większego udziału rodzica. Wadą tej metody, w odróżnieniu od dań w słoikach, jest duży bałagan, z którymi rodzic musi sobie poradzić.
Przy rozszerzaniu diety nie wolno zapominać o podawaniu niemowlakowi wody. Trzeba ją proponować do każdego posiłku. Dzięki temu dziecko nauczy się pić i zaspokajać swoje pragnienie. Początkowo niemowlę będzie potrzebowało pomocy rodzica, jednak z czasem nauczy się pić samodzielnie. Na rynku dostępnych jest mnóstwo propozycji – kubki niekapki, kubki z pochyłym brzegiem, bidony. Małe dziecko wodę może dostawać w butelce ze smoczkiem, jednak coraz częściej polecanym rozwiązaniem jest korzystanie z kubeczków przystosowanych do możliwości dziecka. Otwarty kubek nie powoduje wad wymowy i uczy nowych umiejętności.
Rozszerzanie diety nie jest proste i każdy rodzic powinien znaleźć metodę, która sprawdzi się w przypadku jego i jego dziecka. Warto pamiętać o tym, żeby nie zaczynać karmienia, gdy maluszek jest głodny i niezadowolony. Jakiś czas wcześniej trzeba nakarmić mlekiem. Sukces można odnieść, jeśli niemowlak sam będzie gotowy na wprowadzenie nowych pokarmów. Nie można ignorować naturalnych potrzeb i odruchów małego człowieka.