rowerki dla dzieci

Rower to dla dziecka jeden z podstawowych sprzętów sportowych. Każdy maluch uwielbia tę formę aktywności, dlatego większość rodziców stara się wybrać dla swojej pociechy jak najlepszą opcję. O ile w przypadku starszych dzieci sprawa jest prostsza, to kłopotem bywa niekiedy zakup takiego pojazdu dla dwulatka. Na tym etapie maluchy nie potrafią z reguły samodzielnie jeździć, zatem wielu rodziców nie wie, na co się zdecydować. Rowerki dla dzieci od 2 lat mogą mieć formę modeli z trzeba lub czterema kołami, które stanowią dodatkowe, boczne zabezpieczenie przed upadkiem. W sklepach mnóstwo jest tego typu ofert, trzeba jednak wybrać wersję dostosowaną do wzrostu malucha.

Warto jednak wiedzieć, że rowerki dla dzieci od 2 lat niekoniecznie muszą być klasycznymi modelami wyposażonymi w pedały. Od kilku lat wielkim uznaniem cieszą się wersje biegowe. Czym różnią się od tradycyjnych opcji? Przede wszystkim tym, że brak w nich pedałów, zatem maluch, siedząc na siodełku, musi odpychać się nogami od ziemi, wprawiając tym samym rowerek w ruch. Nie potrzeba wówczas również bocznych kół, ponieważ oparciem są po prostu stopy.

Dzięki temu tego rodzaju rowerki dla dzieci od 2 lat nie wymagają większej nauki, ponieważ jazda w takim wydaniu jest znacznie prostsza od klasycznej. Jednocześnie dziecko nabiera wprawy, ćwiczy mięśnie, koordynację ruchową i równowagę, przez co zamiana za pewien czas na rower z pedałami przebiegnie o wiele sprawniej. Można więc powiedzieć, że rower biegowy to doskonała opcja przygotowująca do nauki na prawdziwym rowerze.

Rowerki dla dzieci od 2 lat muszą być dostosowane gabarytowo do wielkości dziecka

rowerki dla dzieci

Bardzo ważny jest wzrost – maluch musi sięgać do ziemi, by jazda była bezpieczna i stabilna. W wersji biegowej jest to wręcz konieczność, ponieważ w innym wypadku nie będzie możliwe przemieszczanie się. Trzeba jednak wziąć również pod uwagę to, że kluczową sprawą jest też waga takiego sprzętu. Dwulatek, który dopiero rozpoczyna przygodę z rowerem, nie może dostać pojazdu, który będzie dla niego za ciężki. Wiele osób zapomina o tym fakcie, tymczasem maluchowi może być zwyczajnie niewygodnie jeżdżąc na zbyt masywnym modelu.

Ponadto mały człowiek musi mieć możliwość swobodnego operowania pojazdem, przenoszenia go, podniesienia. Warto zwrócić uwagę, że duże znaczenie ma materiał, z którego rower jest wykonany. Modele biegowe na pewno zawsze są o wiele lżejsze od tradycyjnych, ponieważ nie posiadają ani dodatkowych kół, ani pedałów.

Oczywiście wybierając rowerki dla dzieci od 2 lat należy pamiętać, że nie może on być też zbyt mały. Jazda na sprzęcie, który jest zbyt niski lub waży za mało, staje się niekomfortowa tak samo, jak w przypadku roweru zbyt dużego. Kupienie modelu niedopasowanego pod tym względem może skutecznie zniechęcić do korzystania z pojazdu. Z tego powodu istotna jest też możliwość szybkiej regulacji wysokości siodełka.

Kolejna sprawa to wytrzymałość sprzętu

Rowerki dla dzieci od 2 lat nie są wyjątkowo wielkim wydatkiem, jednak podejrzanie niska cena powinna dać do myślenia. Modele, które kosztują naprawdę bardzo mało, z reguły są kiepskiej jakości, szybko się niszczą, mogą też powodować zagrożenie. Warto wziąć pod uwagę to, że użytkownikiem takiego sprzętu będzie małe dziecko, zatem pojazd narażony może być na wiele rzeczy. Trzeba także sprawdzić, czy rower nie ma żadnych poluzowanych śrub, wystających elementów czy ostro zakończonych krawędzi.

rowerek

Obowiązkiem rodzica jest również skontrolowanie, czy dany produkt posiada certyfikaty, które świadczą o tym, że jest to przedmiot bezpieczny i dopuszczony do użytkowania przez maluchy. Na pewno ważny jest także hamulec – przeglądając w sklepie rowerki dla dzieci od 2 lat, należy sprawdzić tę kwestię szczególnie uważnie. W wersjach biegowych nie jest to co prawda element konieczny, jednak jego obecność na pewno będzie dużą zaletą.

Oczywiście nie da się ukryć, że rowerki dla dzieci od 2 lat to bardzo duży wybór pod względem wyglądu. Nie jest to na pewno kwestia kluczowa ani decydująca, jednak ma ona spore znaczenie. Każdy użytkownik chce przecież, aby jego pojazd odpowiadał mu, jeśli chodzi o estetykę i design. Nie inaczej jest z małymi dziećmi.

Warto zatem zabrać malucha na zakupy i dać mu możliwość zdecydowania, by miał szansę dokonać wyboru ulubionego koloru, wzoru, kształtu, formy czy dodatkowych elementów. Rowerki dla dzieci od 2 lat są dziś dostępne w tak wielu wersjach, że na pewno każdy znajdzie model, który spełni jego oczekiwania. Należy również pamiętać, że za pewien czas sprzęt ten trzeba będzie wymienić na większy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here