Owulacja- jak sprawdzić, czy mamy dni płodne?

Wiele par, starając się o dziecko rozpoczyna obserwację organizmu kobiety, który potrafi wysyłać wyraźne znaki w czasie, gdy następuje owulacja. Jakie są to sygnały? I co zrobić, aby ich nie przeoczyć?

Pierwsza zasada- Kobieto, obserwuj!

Dokładnie tak, podstawą jest obserwacja, ponieważ organizm wysyła informacje. Tylko trzeba je umieć rozpoznać i zauważyć. Wiele kobiet zaczyna od ustalenia na podstawie kalendarzyka przybliżonego czasu owulacji, wyznaczając termin połowy cyklu. Ale cykl z różnych powodów może zostać zaburzony. Wystarczy przyjmowanie leków, a nawet silny stres i sama metoda kalendarzykowa może nie wystarczyć. Zatem na co jeszcze zwrócić uwagę?

Owulacja, a temperatura ciała

Na plodnosc.pl wskazuje się na potrzebę mierzenia temperaturę ciała, ponieważ podczas owulacji jest ona zmieniona. Tutaj należy jednak pamiętać, że aby prawidłowo wytypować dni płodne, temperaturę należy mierzyć po co najmniej 3 godzinnym odpoczynku, zawsze o tej samej porze. Najwygodniej jest chyba zdecydować się na mierzenie poranne, tuż po nocnym odpoczynku. Tak samo należy zawsze mierzyć temperaturę w tym samym miejscu, np. trzymając termometr w ustach. Tuż przed owulacją temperatura ciała może być obniżona, gdyż obniżony jest poziom progesteronu. Następnie jego poziom w organizmie zaczyna wzrastać, a tym samym podnosi się temperatura ciała. Utrzymuje się ona przez całą fazę jajeczkowania, a jeśli nie dojdzie do zapłodnienia komórki jajowej- wówczas opada.

Śluz

Dni płodne można wskazać także poprzez obserwację śluzu w pochwie. Po zakończonej miesiączce, w związku z podwyższonym poziomem estrogenów, wytwarzany jest śluz, który czopuje ujście szyjki macicy. Śluz jest gęsty i lepki, by wraz z trwaniem cyklu stawał się bardziej przejrzysty i bardziej elastyczny, rozciągliwy. I będzie go coraz więcej, a swoim wyglądem może przypominać białko jaja kurzego. Kobiety często wskazują, że mają uczucie mokrej bielizny, a przyczyna jest właśnie śluz. Jest to śluz, który towarzyszy dniom płodnym.

Inne objawy

Wśród innych objawów wskazuje się także: bóle czy plamienie owulacyjne, zmiany nastroju i skórne, a także bóle piersi.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here