Łóżeczko dla dziecka – jak przygotować bezpieczne miejsce do snu?

Pierwsze tygodnie życia dziecka przebiegają głównie na spaniu.

Większość czasu maluszek przebywa więc w swoim łóżeczku. Nie ma wątpliwości, że to najważniejszy element pokoju i należy go urządzić, biorąc pod uwagę nie tylko komfort odbywania błogiego snu, ale również bezpieczeństwo. Przedstawiamy więc wskazówki, które pomogą urządzić strefę snu, biorąc pod uwagę priorytetowe aspekty.

Wybieramy miejsce do spania dziecka

W pierwszej kolejności należy wybrać optymalne miejsce, w którym samo łóżeczko stanie. Nie polecamy stawiania go przy oknie. Po pierwsze dziecko może być wtedy narażone na przewianie, niekorzystnie na jego sen wpływać może też wpadanie promieni słonecznych i jaśniejsze światło albo hałasy dobiegające zza okna. Większość rodziców w pierwszym okresie życia dziecka decyduje się na umieszczenie łóżeczka w swojej sypialni. To dobre rozwiązanie, które eliminuje problem częstego wstawania do niemowlęcia, kiedy latorośl się przebudza.

Łóżeczko dla niemowlaka

Tradycyjnie najczęściej wybiera się łóżeczko ze szczebelkami. Ważne, by miało one regulację poziomów spania, dzięki czemu posłuży dłużej. Na najwyższym poziomie śpi niemowlę, które nie potrafi jeszcze siadać ani wstawać. To też ogromna wygoda dla rodziców, którzy nie muszą się po dziecko zbytnio schylać. Należy jednak pamiętać, by wraz z rozwojem dziecka i nabywaniem przez niego kolejnych umiejętności ruchowych dla bezpieczeństwa obniżać materacyk.
Dla najmłodszych dobrze sprawdza się również kołyska. Trzeba mieć jednak na uwadze, że ta przyda się jedynie w pierwszych miesiącach życia i raczej na dzienne drzemki aniżeli całonocny sen.

Nie jest zalecane, by dziecko spało wraz z rodzicami. Pamiętajmy, że pościel dla dorosłych jest najczęściej zbyt ciężka dla malucha, poza tym w czasie snu rodzice nie zawsze są w stanie kontrolować swoje ruchy, co stwarza wręcz zagrożenie dla niemowlęcia.

Niezbędne akcesoria

Warto, by w łóżeczku znalazły się akcesoria, które będą korzystnie wpływać na sen dziecka. Zaleca się, by zamiast kołderki do przykrywania stosować raczej śpiworek do spania. Dzięki niemu dziecko jest cały czas przykryte, ale nie ma możliwości, by materiał zakrył jego twarz i na przykład utrudnił oddychanie. Należy wybierać przykrycie, które wykonane jest z antyalergicznego materiału, z najlepszej jakości bawełnianą poszewką i lekkim wypełnieniem.

Śpiworek do spania to niejedyne wyposażenie łóżeczka. Świetnie sprawdzi się na przykład karuzela zawieszana nad łóżeczko, która uspokoi dziecko i zaciekawi, kiedy nie będzie spało. Dobrym pomysłem jest również włożenie do łóżeczka przytulanki – hitem są te z odgłosem bijącego serca.

Nie zaleca się, by niemowlę spało na poduszce. Nawet ta najbardziej płaska może przyczynić się do niekorzystnego wpływu na kręgosłup. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy dziecko boryka się z refluksem bądź ma katar. Wtedy poduszka uniesie lekko główkę dziecka, co da mu ogromny komfort i pozwoli na spokojny sen.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here