Nowe pokarmy w diecie niemowlaka

Każdy doskonale wie, iż podstawowym posiłkiem noworodka jest mleko. Najlepsze jest mleko matki – to pełnowartościowy posiłek, gdyż dostarcza on dziecku wszystkich niezbędnych składników odżywczych.
Bywa jednak, iż z różnych względów kobieta nie może karmić naturalnie. Producenci mlek modyfikowanych prześcigają się, aby zdobyć zaufanie rodziców. Na rynku dostępne są mleka od pierwszego dnia życia dziecka. Mleka bez laktozy, przeciwko kolkom, ulewaniu. Do wyboru do koloru.

Są dwie teorie dotyczące karmienia niemowląt.
Jedna z nich pozwala na rozszerzenie diety niemowlaka już po 4. miesiącu. Druga każe czekać aż do skończenia przez dziecko 6. miesiąca życia.

Mleko to podstawowy posiłek małego człowieka – zarówno tego karmionego naturalnie, jak i sztucznie. Nowe pokarmy w diecie niemowlaka są bardzo ważne, jednak wprowadzanie ich należy zawsze konsultować z pediatrą.

Rozszerzanie diety niemowlaka po 4 miesiącu jest już możliwe, ponieważ przewód pokarmowy dziecka jest coraz bardziej rozwinięty. Większości dzieciom w tym wieku nie doskwierają już kolki, które potrafią być przyczyną niejednej nieprzespanej nocy. Innymi słowy organizm dziecka zaczyna przygotowywać się na inne pokarmy niż mleko.

Lekarze spierają się między sobą od czego należałoby zacząć. Część pediatrów uważa, iż pierwsze nowe pokarmy w diecie niemowlaka powinny być warzywami. Najlepiej aby była to marchewka. Uzasadniają to niechęcią dziecka do warzyw, jeśli najpierw spróbuje owoce.
Z kolei druga część pediatrów nie widzi zasadności tej teorii i pozostawia rodzicom wolny wybór w kwestii pierwszego posiłku bezmlecznego.

Nowe pokarmy w diecie niemowlaka są bardzo ważne.
Już po 4. miesiącu mamy pełną gamę produktów, któremu możemy podać naszemu maluszkowi.
Poza marchewką możemy wzbogacić dietę dziecka o dynię, ziemniaczka czy brokuł, a także wiele owoców jak jabłko, banan, gruszka czy brzoskwinia.
Warto podawać dziecku produkty z ekologicznych sadów, które nie używają nawozów.
Jeżeli jednak nie mamy dostępu do produktów BIO, zawsze możemy znaleźć je w każdym sklepie spożywczym lub większym markecie.
Są one przygotowywane i wyprodukowane z myślą o maluszkach.

Nie wolno zapominać, że nowe pokarmy w diecie niemowlaka mogą powodować uczulenia i alergie, dlatego nigdy nie należy podawać dziecku 2 nowych produktów w jednym dniu.
Zasada jest prosta, karmimy dziecko i obserwujemy. Jeżeli przez 2-3 dni nie zauważymy u dziecka niczego niepokojącego, możemy spokojnie rozszerzać dalej dietę.

Owocowe deserki czy warzywne dania to jednak nie wszystko.
Warto pamiętać, że nowe pokarmy w diecie niemowlaka to również soki owocowe. Pozwalają one poznać dziecku kolejne owoce, takie jak winogrona, maliny czy jagody, które większość maluchów bardzo lubi.

To ważne, aby wprowadzać jak najszybciej nowe pokarmy w diecie niemowlaka. Nie mogą one zastąpić mleka, które w wieku niemowlęcym jest dla dziecka nadal najważniejszym posiłkiem, jednak powinny być uzupełnieniem zdrowej i zbilansowanej diety, aby dziecko rozwijało się prawidłowo.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułRozszerzanie diety
Następny artykułCzym jest rekreacja?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here