Jabłko w diecie niemowlaka

Pojawienie się dziecka w domu zawsze jest wielkim wydarzeniem. Zwłaszcza, kiedy mamy do czynienia z sytuacją, kiedy to młoda kobieta pierwszy raz zostanie mamą. Wydarzenie to przynosi wiele stresu, obaw i jeszcze więcej pytań.
Pytania mogą dotykać różnorodnych sytuacji związanych z opieką nad niemowlakiem, takimi jak pora snu, przewijanie, zapewnienie bezpieczeństwa, ale również wprowadzaniem nowości do jadłospisu maluszka.

Dlatego też ciekawym zagadnieniem jest wprowadzanie jabłka do diety niemowlaka. Jabłko jest jednym z najpopularniejszych owoców sprzedawanych w niemal wszystkich sklepach spożywczych nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie. Warto zaznaczyć, że przywędrowały do nas aż z Chin jako jedna z najstarszych uprawnych roślin. Jest to owoc, który bez obaw możemy podać niemowlakowi, ponieważ należy do kategorii pokarmów jakie podaje się w pierwszej kolejności, aby bezpiecznie zacząć wprowadzać nowe typy pokarmów małemu dziecku.
Jabłko cechuje się wyjątkowym smakiem i aromatem, dlatego jest to odpowiedź na pytanie jak urozmaicić dietę małemu dziecku.

Jak podać niemowlakowi jabłko? Z racji, iż maluszek nie ma jeszcze ząbków, najlepiej zaserwować jabłko w postaci musu, przecieru, koktajlu bądź świeżego soku. Internet jest pełen ciekawych porad i przepisów na tego typu produkty. Jednak pamiętać należy, aby unikać podawania małemu dziecku galaretki z powodu występowania w niej żelatyny, która z kolei może okazać się szkodliwa dla dzieci do 6 miesiąca życia.

W fazie wyboru jabłek i produkcji, należy również pamiętać o zawartości witaminy C w tych owocach. Im kwaśniejszy owoc, tym tej witaminy jest więcej. Umiejscowiona jest ona głównie pod skórką, dlatego też podanie jabłka ze skórką zapewni większy zasób tej witaminy podany niemowlakowi. Zbyt długa obróbka termiczna również wytrąca ją z produktu.

Przyjmuje się, że pomiędzy 4 a 7 miesiącem życia najlepszym pomysłem jest podawanie jabłka w postaci papki lub musu. Należy zwrócić uwagę, aby nie pojawiały się w konsystencji grudki albo tym bardziej kawałki całych owoców. W tym celu dla rodzica przydatny będzie blender.

Po 8 miesiącu życia dziecko nie potrzebuje już, aby dostarczać mu idealnie przetarte owoce, ponieważ mogą już spożywać chociażby kisielki oparte na miękkich jabłuszkach.

W późniejszych miesiącach, kiedy maluszek osiągnie wiek około pierwszego roku życia, można podać mu jabłuszko w kawałeczkach. Dziecko powinno już móc samodzielnie poradzić sobie z rozdrobnieniem pokarmu.

Jabłka w diecie niemowlaka pełni również różne funkcje zdrowotne. Jak już wcześniej zostało zaznaczone, jest źródłem witaminy C, która pełni ważną rolę w funkcjonowaniu całego ludzkiego organizmu. Wzmacnia także odporność, regularnie przyjmowana skraca czas przeziębienia, ale co ważne – zmniejsza ryzyko jego wystąpienia.
Warto wiedzieć, że podanie surowego jabłka niemowlakowi w przypadku problemów z zatwardzeniem może być niezwykle pomocne, podobnie jak gotowanego w sytuacji wystąpienia biegunki.

Jeśli podliczyć wszystkie plusy wynikające z wprowadzenia jabłka do diety niemowlaka, to bez wątpliwości można stwierdzić, że jest to bardzo dobry pomysł.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here