gry matematyczne dla dzieci

Każde dziecko podczas dorastania rozwija się fizycznie i intelektualnie. Aby usprawnić rozrost szarych komórek oraz dostarczyć wielu wiadomości i doświadczeń, każdy opiekun powinien w szczególny sposób zadbać o tą stronę wychowania. W domu, w przedszkolu czy szkole wychowawcy powinni stosować wiele strategii, które dają możliwość poszerzania wiedzy i umiejętności logicznego myślenia dziecka. W tym celu, można skorzystać z wielu pomocy edukacyjnych. Obecnie produkowanych jest wiele gier, które dają możliwość tworzenia, kreatywnego myślenia oraz nauki przez zabawę.

Gry planszowe są doskonałym środkiem do tego, aby dziecko w łatwiejszy i bardziej przystępny sposób mogło zrozumieć świat i rożne dziedziny nauki. Gry edukacyjne pomagają w początkowych latach życia zrozumieć dziecku działanie podstawowych rzeczy użytku codziennego i funkcjonowania w świecie. Dają możliwość zrozumieć pewne uczucia i emocje, a także nauczyć się pewnych zachowań i czynności społecznych. W starszym wieku, uczniowie stają przed wyzwaniami jakie stawia szkoła.

Niejednokrotnie nauka przedmiotów ścisłych sprawia wiele problemów, a dzieci zniechęcają się do nielubianych przez nie dziedzin. Aby ułatwić przyswajanie wiedzy należy używać różnego rodzaju zabawy, które uatrakcyjnią naukę oraz zainteresują ucznia. Gdy edukacyjne mogą dotyczyć wielu dyscyplin i sfer życia. Uczą kojarzenia, dopasowywania, rozwiązywania zagadek. Dużą grupę tego typu gier stanowią planszówki, które pomagają w nauce matematyki. Gry matematyczne dla dzieci wzbogacają wyobraźnię, uczą logiki, a także podstawowych czynności matematycznych.

Dzieci w wieku wczesnoszkolnym mają łatwość przyswajania wiedzy, należy tylko odpowiednio je nakierunkować oraz w ciekawy sposób tą wiedzę przedstawiać. Taką możliwość dają gry takie jak np. Supermatematyk. Jest to gra przeznaczona dla uczniów powyżej 7 roku życia. Polega na losowaniu płytek z cyframi oraz znakami matematycznymi, a następnie układanie z nich różnych równań. Dzięki tej grze, dziecko ćwiczy podstawowe działania w miłej i przyjaznej atmosferze.

gry matematyczne ipad

Kolejną planszówką, która pomaga w nauce matematyki jest „Zakręcona matematyka”. Propozycja ta daje możliwość odgadywania różnego rodzaju zagadek matematycznych. Jest to łamigłówka, która posiada ułożone pytania w sposób zabawny z pewną doża humoru. Poprawia ona logiczne myślenie oraz zmusza uczestnika do „sięgania pamięcią” do wiedzy, którą posiada.

Znaną i popularną grą matematyczną jest Sudoku. Uczeń zaczynając od najmniej skomplikowanych kwadratów, może podejmować się coraz trudniejszych kombinacji. Prawidłowe uzupełnienie tego typu zagadek daje wiele radości i satysfakcji, a zabawa ta może być przeznaczona dla młodszych jak i starszych odbiorców.

Znanym sposobem nauki matematyki i twórczego myślenia są różnego rodzaju zabawy karciane. Gra „Jedenaście” czy „Oczko” zmuszają uczestnika do sprawnego i prawidłowego sumowania oraz szacowania i przewidywania. Karcianka „Matematyczny wyścig”, to specjalnie przygotowany zestaw kart, który daje możliwość rozegrania czterech zupełnie różnych rozgrywek.

Celem jest np. wygranie wyścigu rajdowego, jednak przeszkodami są różnorakie działania i zadania matematyczne, które trzeba prawidłowo rozwiązać. Elementy gry pozwalają zapoznać się dzieciom z liczbami od 1 do 100. Nauka oraz przypomnienie poznanej już wiedzy staje się przyjemne i atrakcyjne.

Innym sposobem na poznawanie tajników matematycznych oraz utrwalanie wiadomości są gry komputerowe. Obecnie można zagrać w gry online oraz te przygotowane w formie płyt CD, które często połączone są z kolorowymi podręcznikami lub zeszytami ćwiczeń.

gry matematyczne

Gry matematyczne udostępnione online, dają dzieciom wiele radości i zaciekawienia. Są one przygotowane w sposób prosty i zrozumiały. Poszerzają wiedzę oraz uczą kreatywnego myślenia. Często, aby przejść kolejny etap, trzeba rozwiązać wiele działań lub zagadek logicznych. Dostosowane są one do wieku graczy oraz nabytych już umiejętności. Są kolorowe, często uzupełnione podkładem muzycznym, co uatrakcyjnia jej formę. Młodzi ludzie w dzisiejszych czasach lubią tego rodzaju atrakcje, więc spędzanie czasu przed komputerem może stać się nie tylko przyjemne, ale także pożyteczne. Gry logiczne rozwijają intelekt i wyobraźnię. W ciekawy sposób przekazują wiedzę, którą łatwiej jest zapamiętać i wykorzystać w takiej formie.

Gry matematyczne czy to te planszowe czy online mają wielki wpływ na naukę tego przedmiotu. Zmieniają podejście ucznia do tej dziedziny, pozwalając w przyjemny, prosty i zrozumiały sposób pojąć pewne zagadnienia, które w teorii mogą wydawać się trudne i skomplikowane.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here