Co wprowadzać do diety dziecka w 4 miesiącu?

Termin tego, kiedy powinno rozpocząć się rozszerzanie dietę niemowlaka zależy od wielu czynników. Między innymi od tego, czy dziecko dotychczas karmione było piersią, czy też mlekiem modyfikowanym. Jednym z terminów, które sugerowane są przez lekarzy dziecięcych jest sześć miesięcy po narodzinach. Przy mleku modyfikowanym rozszerzanie diety można zacząć nieco wcześniej, już w czwartym miesiącu życia dziecka.
Co wprowadzać dziecku w 4 miesiącu życia? Otóż na początek warto zacząć od rzeczy lekkich i przede wszystkim miękkich, skoro jak wiadomo, trudno oczekiwać od tak małego dziecka prawidłowego przeżucia pokarmu stałego. Powyższe kryteria na pewno spełniają ugotowane warzywa takie jak marchew, ziemniaki lub dynia. Jeżeli dziecko zareaguje pozytywnie na tę nagłą zmianę w diecie, można zacząć eksperymentować, na przykład mieszając różnego rodzaju warzywa ze sobą. Tym samym pojawiają się nowe możliwości dla rodziców, którzy często mają problemy z wymyśleniem nowych pomysłów na to, aby urozmaicić dietę dziecka.
Pomijając warzywa takie jak kapusta lub cebula, czyli te które mogą wywoływać wzdęcia, większość warzyw powinna być dobrze tolerowana przez dzieci. Nieco trudniej jest jednak stwierdzić jak dziecko zareaguje na owoce. Najbezpieczniejszym owocem jaki można wprowadzić dosyć wcześnie do diety dziecka jest jabłko. Inne, takie jak cytrusy lub jeszcze bardziej egzotyczne owoce, powinny poczekać na później.
Jako, że trudno jest przewidzieć początkowe reakcje organizmu dziecka na dany pokarm, wiele lekarzy sugeruje rodzicom, aby starali się wprowadzać nowy produkt odżywczy co cztery dni. Tym samym można śledzić to, czy na przykład, nie wystąpi reakcja alergiczna na jakikolwiek ze składników pokarmowych. Bardzo często warzywa, takie jak pomidory lub owoce, takie jak truskawki, mogą szybko uczulać i powodować wystąpienie wysypki u dziecka. Stopniowe wprowadzanie każdego z nowych produktów sprawia, że łatwo jest zauważyć, który z nich wywołuje uczulenie i tym samym wykluczyć go z dalszej diety niemowlaka.
Jako, że nagła zmiana w diecie może wzbudzić wiele niechęci u dziecka, każdy młody rodzic powinien wiedzieć, że nie należy się przedwcześnie zniechęcać. Wiele dzieci na początku wypluwa podawane na łyżeczce warzywa. Niektóre z nich wypychają samą łyżeczkę językiem. Jednakże dzieci na tym poziomie rozwoju uczą się niezwykle szybko. Dlatego też ważne jest, aby rodzice się nie poddawali i powoli, ale stopniowo próbowali przyzwyczaić dziecko do tej zmiany w sposobie karmienia.
Równie ważne jest to, aby rodzice pamiętali, że dziecko w 4 miesiącu życia wciąż powinno być głównie karmione mlekiem. Wprowadzanie nowych produktów do diety dziecka pomaga w nauce odpowiedniego trawienia, którą musi przejść jego układ pokarmowy. Jednakże mleko to wciąż główne źródło wszystkich niezbędnych substancji odżywczych i witamin dla niemowlaka. Więc bez względu na to, jakie warzywa są mu podawane, jest to jedynie dodatek do diety mlecznej, nie zaś sposób na jej całkowite zastąpienie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here