Bardzo wiele młodych matek zastanawia się nad tym co pierwsze wprowadzać do diety niemowlaka. Wszakże po pewnym czasie, zazwyczaj po pierwszych sześciu miesiącach życia, dziecko powinno zacząć powoli przechodzić z diety płynnej, jaką zapewnia mleko matki, do innych, bardziej stałych pokarmów. Tym samym jego organizm, a zwłaszcza układ pokarmowy, uczy się przyswajać wartości odżywcze zawarte w różnego rodzaju pokarmach, bez względu na ich konsystencję.
Ogólnie rzecz biorąc nie ma dużego pośpiechu podczas poszerzania diety niemowlaka. Mleko matki zapewnia wszystkie podstawowe składniki odżywcze, takie jak białko, węglowodany czy potrzebne witaminy i mikroelementy, które zapewniają odpowiednie funkcjonowanie organizmu dziecka. Jednakże, gdy dotrze się do tego nieoficjalnego terminu jakim jest sześć miesięcy po narodzinach, ważne jest, aby zacząć wzbogacać codzienne posiłki dziecko. Na początek należy zacząć od pokarmów o podobnej konsystencji co mleko. Mogą to zatem być różnego rodzaju papki zrobione z takich warzyw jak ugotowany ziemniak, marchew lub też dynia. Są to pokarmy bardzo miękkie, stosunkowo lekkostrawne i organizm dziecka powinien sobie z nimi poradzić bez większych problemów. Potem z dnia na dzień można zacząć poszerzać listę warzyw, jakie spożywa dziecko. Sprawia to, że pojawia się wiele różnorodnych kombinacji tego co można podać dziecku do jedzenia. Wszakże pokarmy z warzyw mogą być przeróżne, między innymi mogą być to różnego rodzaju sosy czy też zupki. Jedyne o czym należy pamiętać to unikanie takich warzyw, które mogą powodować wystąpienie wzdęć u dziecka. Jest to między innymi cebula lub kapusta czy rośliny strączkowe.
Poza warzywami, do diety niemowlaka mogą też trafić pierwsze owoce. Najłatwiejszy i najbezpieczniejszy z nich to na pewno jabłko, które po ugotowaniu może zostać podane w postaci przecieru. Jabłko zapewnia dużo witamin oraz węglowodanów i na pewno jest zdrowym wyborem dla każdego dziecka. Na początek należy jednak być ostrożnym i starać się unikać podawania dziecku zbyt dużych ilości pokarmów owocowych.
Po ukończeniu sześciu miesięcy życia, dziecko może także zacząć przyjmować takie pokarmy jak kaszki różnego rodzaju, przygotowywane na wodzie lub na mleku. Jedzenie to jest przede wszystkim bardzo bogate w żelazo oraz witaminy, czyli składniki, które dzieci w tym wieku bardzo szybko zużywają na swój rozwój. Nie każde dziecko może sobie jednak pozwolić na spożywanie kaszy lub produktów podobnych. Wszystko zależy od tego, czy nie ma żadnych oznak potencjalnej wrażliwości na gluten, czyli składnika obecnego w kaszach. To właśnie często w tym okresie życia mogą zacząć występować pierwsze oznaki reakcji alergicznych. Dlatego warto jest też unikać warzyw i owoców, które niosą największe ryzyko wywołania alergii. Jest to między innymi pomidor lub truskawki.
Jak zatem widać, poszerzanie diety niemowlaka to proces bardzo powolny. Jednakże jeżeli rodzice będą ostrożni, nie powinny się pojawić żadne problemy z podawanymi pokarmami.
Co jako pierwsze wprowadzać do diety niemowlaka?
[Głosów:0 Średnia:0/5]