Organizm niemowląt jest bardzo delikatny i wrażliwy na wszystko, co jest obecne w jego otoczeniu. Rodzice dziecka uczą się zwracać uwagę na wszystko, nawet na takie szczegóły jak szorstkość ubranka dziecięcego. Jednakże do jednych z najtrudniejszych procesów z którymi muszą się uporać zarówno rodzice, jak i ich niemowlęta, jest stopniowe poszerzanie diety. Jak zapewne każdy wie, ciało niemowlęce rozwija się w bardzo szybkim tempie. Oznacza to, że potrzebuje dużych ilości nie tylko energii, ale i witamin i minerałów. Dlatego też w pewnym momencie samo mleko matki nie wystarcza, aby w pełni zaspokoić potrzeby dziecka.
Wprowadzanie nowych pokarmów u niemowląt jest procesem stopniowym, w którym nie warto stawiać na pośpiech. Bardzo często bowiem jakikolwiek pośpiech przynosi więcej problemów niż pożytku.
Przez pierwsze sześć miesięcy życia, niemowlęta powinny raczej żywić się mlekiem matki. Jeżeli istnieją z tym jakiekolwiek trudności i dziecko musi być karmione mlekiem modyfikowanym, możliwe jest skrócenie tego okresu oczekiwania. Jednakże od czego zacząć poszerzanie diety niemowlaka?
Najbezpieczniejszym wyborem na pewno są warzywa. Ugotowane warzywa są bardzo miękkie, dzięki czemu niemowlę bez problemu sobie z nimi poradzi. Najlepiej postawić na warzywa pełne witamin, takie jak marchew, dynia lub ziemniaki. W przeciwieństwie do kapusty czy roślin strączkowych, warzywa te nie wywołają uporczywych wzdęć, dlatego też dziecko powinno je łatwo zaakceptować. Z warzyw można robić nie tylko papki, ale również i lekkie zupy lub sosy. Mieszanie różnego rodzaju warzyw pozwala na stopniowe urozmaicenie diety niemowlaka i przygotowuje do dalszych wyzwań.
W nieco późniejszym okresie można zacząć karmić niemowlę owocami. Lepiej jednak nie zaczynać od owoców egzotycznych. Cytrusy mogą pojawić się w jadłospisie dziecka znacznie później, natomiast na początek dobrze jest skupić się na poczciwym polskim jabłku. Z jabłka można przygotować chociażby przeciery. Ich rześki smak i bogata zawartość cukru sprawią, że każde dziecko na pewno bardzo szybko je polubi i z chęcią będzie sięgało po inne owoce.
Trzecim rodzajem pokarmów, który można zacząć wprowadzać stosunkowo szybko w życiu dziecka, są na pewno kasze. Kasze występują w różnych odmianach, chociażby takich jak kasza ryżowa. Mogą być przygotowywane z wykorzystaniem wody lub mleka. Zapewniają miękki, ale i pożywny posiłek dla każdego niemowlaka. Są bardzo bogate w żelazo, a także inne makro i mikroelementy.
W kaszach występuje gluten, który może być powodem reakcji alergicznych u niektórych dzieci. Podobnie jest z pomidorami oraz z truskawkami. Pokarmy, które znane są ze swoich właściwości uczulających, powinno być unikane przy karmieniu niemowlaka. Warto jednak pamiętać, że ostatecznie najlepszym wskaźnikiem tego co powinniśmy podawać dziecku, a co lepiej odstawić, jest reakcja samego niemowlaka. Rodzice dziecka, którzy zajmują się swoim dzieckiem przez całe dnie, na pewno będą w stanie stwierdzić, co powinno zostać wykluczone z diety niemowlaka.
Wprowadzanie nowych pokarmów do diety niemowlaka
[Głosów:0 Średnia:0/5]