podstawówka
fot. pexels.com

Pójście dziecka do szkoły podstawowej to bardzo ważna zmiana w życiu nie tylko dziecka, ale również rodziców. Warto jednak skupić się tutaj na perspektywie dziecięcej, pokazując maluchowi, że dla rodziców jest to ważne, ale że mają świadomość, że dla dziecka również. Dzięki temu budujemy w naszym maluchu bezpieczeństwo i ufność. Pomocne będzie w tym przygotowanie wraz z dzieckiem wyprawki!

Zobacz też: http://jegoego.pl/wyprawka-do-4-klasy/

Zaangażuj dziecko

Ważne jest, aby angażować pociechy do przygotowania się do nowego etapu szkoły. Nie chodzi tu tylko o wytłumaczenie, że od kolejnych miesięcy dziecko zmieni szkołę, a z tego względu swoją codzienność itd. Ważne jest, aby zaangażować malucha w cały proces przygotowania się do tej zmiany – zakupu książek, przyborów szkolnych, nowych ubrań, posprzątanie pokoju lub może nawet remont w nim, aby był przystosowany do nauki. Każdy taki element i szczegół, o który należy zadbać przed rozpoczęciem nauczania w podstawówce jest niezwykle istotny i składa się na kompletną całość. Warto zaangażować dziecko w każdy z tych etapów, oczywiście na tyle, na ile jest to możliwe ze względu na zdrowie dziecka itp. Dzięki temu maluch będzie czuł się częścią tego procesu, a to pomoże mu bardziej świadomie spojrzeć na to wszystko z góry. Angażowanie dziecka pozwala mu oswoić się z całą zmianą, uczy odpowiedzialności i pozwala również wzmacniać więzy z rodzicami.

Co powinna zawierać wyprawka do podstawówki?

Na to pytanie po części odpowiada szkoła, nauczyciele – każdy rodzic otrzymuje listę książek, jakie należy kupić i innych elementów, np. strój na zajęcia sportowe, przybory na zajęcia artystyczne. Wyprawka do podstawówki zawiera natomiast wiele przedmiotów, które nie są konieczne. Na pytanie – jakie to przedmioty powinni odpowiedzieć sobie sami rodzice. Do kompletowania wyprawki do podstawówki należy podejść rozsądnie. Przed podjęciem zakupów sprawdzają się tzw. check list’y, na których wypisujemy konkretne rzeczy do kupienia, a następnie kupujemy tylko to, co na liście się znalazło. Przygotowanie takiej listy pozwala dokonać rozsądnych zakupów, uczy dziecka tego, że będąc w sklepie warto kupić to, co jest na liście, a nie inne rzeczy, które wpadły nam w oko – zazwyczaj jest tak, że te inne rzeczy wcale nie są nam potrzebne, bo gdyby były, znalazłyby się na liście. Dzięki takiemu podejściu dziecko uczy się planowania, rozsądnego robienia zakupów, ale też ma świadomość jak dużo pieniędzy wymaga zakup wszystkich niezbędnych rzeczy, co może być wstępem do nauki dziecka na temat finansów.

Przeczytaj też: http://wozking.pl/wazne-kwestie-o-rozwoju-mowy-dziecka/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here