Pomysły na pokój dziecięcy

Aranżacja pokoju dla dziecka wymaga od rodzica wiele czasu i pomysłowości,  jeśeli zważać na szczegóły i kierunek jego rozwoju. Tradycyjnie malowane na niebiesko ściany pokoju chłopięcego już dawno przeminęły, częściej możemy spotkać się z bielą, zielenią czy nawet intensywną czerwienią. Dzieci są niezwykle aktywni, wręcz tryskają energią, a co za tym idzie, szybko się nudzą i w związku z tym potrzebują urozmaiconych pomysłów na spędzanie czasu wolnego.

Z pewnością pokój powinien przewidywać wiele miejsca na zabawę, pozytywnie nastawiając dziecko juz z samego rana.  Wówczas ookój stanie się jego ulubionym pomieszczeniem w całym domu. Urządzając pokój dziecięcy, trzeba wziąć pod uwagę pasje, zainteresowania oraz ulubiony sposób na wypoczynek dziecka. Musimy również pamiętać, aby stworzyć sprzyjające warunki do nauki. Ważnym punktem w urządzaniu dziecięcego pokoju jest wydzielenie poszczególnych stref: strefy nauki, strefy odpoczynku i strefy zabaw.

Strefa nauki

W aranżacji pokoju możemy zauważyć, że często strefa nauki znajduje się w rogu pokoju tuż przy oknie. Taka lokalizacja jest bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ okno zapewnia idealne oświetlenie tej strefy naturalnym światłem, przy którym oczy się nie męczą i nauka sprawia przyjemność. Strefa do nauki w pokoju dla dziecka jest jedną z najważniejszych części tej przestrzeni. Ona powinna być tak zorganizowana, by uprzyjemniała dziecku chwile spędzone nad książką.

Odpowiednio dobrane biurko będzie wymuszać prawidłową postawę podczas siedzenia, co bardzo potrzebne jest dla utrzymania zdrowego kręgosłupa. Biurko w pokoju ucznia powinno mieć blat o szerokości co najmniej 100-120 cm oraz głębokości wynoszącej nie mniej niż 60 cm. W takim rozmiarze zapewni optymalne miejsce do odrabiania lekcji, a także rozmieszczenia na nim niezbędnych akcesoriów szkolnych. Ważne jest, by przestrzeń dookoła biurka nie rozpraszała uwagi dziecka, a jednocześnie umożliwiała przechowywanie wszelkich niezbędnych akcesoriów. Ściana nad biurkiem jest także świetnym miejscem na wszelkiego rodzaju notatki dziecka, warto więc wyposażyć ją w niewielką tablicę korkową.  Ostatnimi czasy na popularności zyskują farby tablicowe, sprawiające ogromną frajdę naszym pociechom. Porządek wokół strefy nauki z pewnością będzie czynnikiem sprzyjającym koncentracji.

Strefa odpoczynku

Życie nastolatka jest bardzo intensywne, dlatego tak ważne jest właściwe zagospodarowanie przestrzeni, gdzie młody człowiek będzie mógł gromadzić siły. Wygodne łóżko to ważny mebel w strefie odpoczynku. Typowe wymiary łóżka jednoosobowego dla dzieci są dokładnie takie jak dla dorosłych — czyli co najmniej 90 × 200 cm, a najlepiej 120 × 200 cm. Im starsze dziecko, tym częściej będzie okazywać potrzebę „schowania” się we własnym pokoju, po to, by przez chwilę odpocząć i pozostac sam na sam z własnymi myślami Wystrój pokoju powinien być spokojny, przyjazny, relaksujący, bez agresywnych, żywych kolorów.

Strefa zabawy

Strefa zabawy powinna być wyraźnie oddzielona od miejsca do nauki czy wypoczynku, żeby nie rozpraszać dziecka np. podczas odrabiania lekcji. Strefę tę można wydzielić przy pomocy osobnego stolika, kolorowej podłogowej maty lub zorganizować ją pod piętrowym łóżkiem. Podczas projektowania pokoiku, w dużym stopniu skupimy się na zainteresowaniach malucha. Chodzi o to, aby dziecko cieszyło się funkcjonalnym, pięknym i przede wszystkim, dostosowanym do swoich potrzeb, wnętrzem.

W celu zachęcania dzieci do aktywności fizycznej możemy stworzyć w swoim domu funkcjonalny kącik sportowy. Produktem, który idealnie nadaje się do wykonywania ćwiczeń w domu, są drabinki gimnastyczne. Ich największą zaletą jest wielofunkcyjność i mały metraż potrzebny do montażu. Dbamy o to, aby design drabinek do ćwiczeń w domu wpasowywał się w aktualne trendy wystroju wnętrz, nie zaburzając go. Dlatego pamiętamy o dominującej kolorystyce pokoju i elementy wyposazenia utrzymujemy w tej samej tonacji.

Urządzenie pokoju dziecka jest ogromnym wyzwaniem. Dbamy nie tylko o funkcjonalne i praktyczne rozwiązania, ale też, by urządzić pokój zgodnie z upodobaniami użytkownika. Pamiętaj, że to wnętrze ma być jego prywatną strefą. Na nic zdadzą się drogie meble, najmodniejsze kolory ścian i nowoczesne wyposażenie, jeśli dziecko nie będzie chciało w nim spędzać czasu.

[Głosów:6    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here