Jak żywić noworodka?

Żywienie niemowląt ma ogromne znaczenie dla ich prawidłowego rozwoju i jest bardzo ważną czynnością na początku życia każdego maluszka. Składniki odżywcze, które powinny być obecne w każdym pokarmie, odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, a zwłaszcza układu nerwowego.
Mleko modyfikowane ma skład, który jest jak najbardziej zbliżony do mleka matki. Otrzymuje się je w wyniku modyfikacji mleka krowiego, zmniejszając ilość składników mineralnych, takich jak wapń i magnez. Dzięki temu nie obciąża się nerek niemowlęcia. Natomiast do mleka daje się żelazo, które zapobiega anemii, a także wzbogaca w witaminy A i D, by wspomóc budowę układu kostnego i rozwój nerwu wzrokowego.
Taki sposób żywienia w zupełności zaspokaja potrzeby niemowlaka, zarówno pod względem ilości niezbędnych kalorii, jak i wszystkich składników odżywczych, które są niezbędne w pierwszych 6 miesiącach życia. Zaleca się natomiast wprowadzenie pokarmów uzupełniających wcześniej, nawet. już od ukończenia czwartego miesiąca życia. Dzięki temu dieta jest pełniejsza i bardziej urozmaicona.
Przyspieszanie lub opóźnianie wprowadzania dodatkowych pokarmów , może mieć negatywny wpływ na zdrowie dziecka i zwiększać ryzyko występowania u niego chorób alergicznych. Oprócz swoich funkcji odżywczych, pokarmy uzupełniające przyczyniają się do wykształcania tolerancji na nowe smaki oraz na konsystencję pokarmów. Poprzez nabycie umiejętność gryzienia dziecko rozwija motorykę mięśni jamy ustnej, w tym także aparatu mowy.
Pokarmy należy wprowadzać pojedynczo, zwiększając stopniowo ich ilość. Zacząć należy od owoców lub warzyw przecieranych. Można co kilka dni wprowadzać nowy produkt. Dzięki temu łatwiej zaobserwować tolerancję wcześniej wprowadzonych dań. Kolejność i rodzaj nowych pokarmów nie ma znaczenia. Zaleca się stosować gotowe produkty, które przeznaczone są dla niemowląt. Można także osobiście je przyrządzać, najlepiej wyłącznie z upraw ekologicznych.
Do końca szóstego miesiąca niemowlaki karmi się mlekiem początkowym, a liczba posiłków oraz wielkość porcji zależą od apetytu dziecka.
Mleko następne wprowadza od siódmego miesiąca życia dziecka. Dodaje się do niego kaszki bezglutenowe i zbożowe, a takze kaszki glutenowe. Po ukończonym piątym miesiącu życia dziecka, które karmione jest mlekiem modyfikowanym, wprowadza się gluten, który może być w formie kleiku glutenowego dodanego do zupki lub ugotowanej na wodzie łyżeczki kaszki manny dodanej do mleka początkowego.W szóstym miesiącu wprowadza się po raz pierwszy mięso. Następnym etapem diety jest wprowadzenie jajka do potraw. Najlepiej jest zrobić to w siódmym miesiącu życia dziecka, kiedy maluszek przyzwyczai się już do mięsa i glutenu. Zaczyna się od połówki ugotowanego żółtka, którym można na przykład doprawić zupkę dziecka, a następnie stopniowo zwiększać ilość.
Prawidłowa dieta niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym zapewnia dziecku jego optymalny rozwój. Ponadto zapobiega niedoborom pokarmowym oraz wzmacnia organizm dziecka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWYMAGAJĄCE MAŁE BRZUSZKI
Następny artykułCo to jest BLW?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here