Zalecenia żywieniowe dla niemowląt

Obecnie w krajach należących do wspólnoty Unii Europejskiej zakres przepisów dotyczących żywienia noworodków obejmuje Rozporządzenie nr 609 z 2013 roku.
Przedstawia ono zalecenia żywieniowe dla niemowląt.
Składowymi tego rozporządzenia są: preparaty początkowego żywienia niemowląt i produkty przeznaczone do dalszego żywienia . Produkty zbożowe o uproszczonym składzie chemicznym. z dodatkami o wysokiej zawartości białka. Ponadto mleko, sucharki oraz biszkopty.
W czasie nowelizacji przepisów włączono mleko krowie oraz ryż do kategorii produktów żywienia początkowego.
Oprócz mleka początkowego i mleka następnego, przepisy te definiują mleko dla wcześniaków. Zawiera ono zmieniony skład chemicznie, głównie pod kątem wzmocnienia odporności i zapobiegania pierwotnej anemii.
Zwykle mleko dla wcześniaków podaje się zgodnie ze wskazaniami lekarza do osiągnięcia przez te dzieci masy 4 kilogramów.
Podaż składników mineralnych kształtuje się następująco:
Białko z mleka krowiego od 1- do 3g w przeliczeniu na 100 kalorii.
Izolaty białka soi od 2,5 do 3 gramów na 100 kalorii.
L karnityna nie mniej niż 1,2 g na 100 kalorii
Tauryna do 12 mligramów na 100 kalorii.
Jeśli zaś chodzi o składniki niedopuszczane zalicza się do nich cukier owocowy czyli fruktoza. Również w przypadku glukozy jest to mniej niż 2 gramy na 100 kalorii.
Jeśli idzie o tak zwane mikro oraz makroelementy, ich ilość jest wyrażana w mikrogramach . Dalej zostaną opisane, te o najbardziej doniosłym dla zdrowia dziecka znaczeniu.
sód regulujący pracę układu nerwowego oraz krwionośnego w ilości 20-60 miligramów na 100 kalorii .Potas współodpowiedzialny za właściwą gospodarkę wodno- elektrolitową w ilości 60 do 160 miligramów również na 100 kalorii. Chlorki wspomagają z kolei wytwarzanie i poprawne działanie enzymów generujących hormony.
Dziecko powinno przyjmować je w ilości od 50 do 160 miligramów na 100 kalorii. Podaż wapnia, budującego oraz wzmacniającego kości kształtuje się na nieco niższym poziomie i wynosi pomiędzy 50 a 140 miligramów na 100 kalorii. Fosfor pełniący funkcję ogólnoregulacyjną od 25 do 90 mg na 100 kcal. Magnez działający na Ośrodkowy Układ Nerwowy w ilościach nieznacznych od 5 do 15 miligramów na 100 kalorii. Dalej dochodzimy do pierwiastków takich jak na przykład cynk mangan. Ich rola w organizmie jest subtelna i trudna do opisania bez posiadania specjalistycznej wiedzy . Ilości jakie przyjmują małe dzieci są niewielkie i wahają się w granicach od 0,5 mikrograma do nie więcej niż 100 mikrogramów na 100 kalorii.
Dalej bardzo istotna jest podaż witamin. Witamina A wspomaga rozwój procesu widzenia . Jej podaż to od 60 – 180 mikrogramów / 100 kcal.
Witamina D w głównej mierze zapobiega krzywicy oraz wspomaga rozwój szkieletowy. Podaż niewielka, bo tylko 1- 1,25 mikrograma na 100 kalorii. Witamina E chroni skórę przed działaniem wolnych , rodników, zatem opóźnia jej starzenie się . Podaż to 0,5 miligrama na 100 kalorii
Witaminy z grupy B wspomagają układ nerwowy ich podaż to od 0,1 mikrograma do 1500 mikrogramów.
Jak więc widać znajomość zaleceń jest istotna i przyczynia się do zapobiegania licznym zaburzeniom oraz chorobom.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here