zabawki edukacyjne

Pierwsze kilka lat życia dziecka jest to okres najbardziej intensywnej nauki. Mały człowiek poznaje wtedy cały, otaczający go świat. Ma szansę zauważyć, że wokół niego funkcjonuje nie tylko jego mama i tata, ale również podobni do niego rówieśnicy, którzy za pomocą wszystkich zmysłów poznają i uczą się żyć i radzić sobie z różnymi przeciwnościami. To właśnie w tym najmłodszym okresie przysłowiowa skórka nasiąka najbardziej i dlatego warto już od pierwszych miesięcy życia dziecka zwrócić uwagę, w jaki sposób i czego dziecko się uczy, aby ten okres wykorzystać jak najpełniej i efektywniej.

Warto więc wykorzystywać zabawki edukacyjne dla rocznego dziecka, a nawet kilkumiesięcznego

Małe dzieci najlepiej uczą się przez zabawę, kiedy nie są zmuszane do danej czynności i kiedy samodzielnie mają szansę dotrzeć do celu. Wtedy czas spędzony z rodzicami jest dla maluszka bezcenny, a ich wpływ na rozbudzenie kreatywności dziecka, zaowocuje w przyszłości mocnymi skrzydłami, niosącymi człowieka przez życie i silnym poczuciem własnej wartości. Nieodpowiednie pokierowanie rozwojem dziecka może przynieść skutki w przyszłości, które często są już nieodwracalne.

Rodzice niemowlaka bardziej lub mniej świadomie wpływają na umiejętność zdobywania wiedzy, utrzymanie relacji społecznych i ugruntowują tożsamość swojego dziecka. Dlatego zabawki edukacyjne dla rocznego dziecka mogą być wielkim wsparciem dla niedoświadczonych jeszcze rodziców, którzy często po omacku i intuicyjnie próbują kierować i uczyć swoje dziecko. Maluchy rozwijają się w różnym tempie i często rodzice nie zdają sobie sprawy z zakresu umiejętności, jakie ich dziecko powinno posiadać w danym miesiącu życia.

Zabawki edukacyjne dla dzieci od 12 miesiąca życia odpowiednio motywują dziecko do działania, ukierunkowują jego umiejętności. Pozwalają rodzicom wychwycić manualne zdolności dziecka czy naturalne predyspozycje dziecka do wykonywania danych czynności. Nic tak nie cieszy malucha, ale również jego rodzica, jak samodzielnie wybudowana wysoka wieża z klocków, które odpowiednio ułożone ukażą również kolorowy wzór. Dzięki takim klockom dziecko może wybudować dom lub postawić drzewa w lesie, w którym żyją dzikie zwierzęta.

zabawki edukacyjne dla rocznego dziecka

Zabawki edukacyjne dla rocznego dziecka uczą dziecka logicznego myślenia poprzez na przykład dobieranie odpowiednich części garderoby misiów czy wilków. Poprzez dotyk dzieci poznają różne struktury, z których zbudowane są zabawki sensoryczne. Mają okazję zatopić rączkę w miękkim futerku grzywy lwa, prześlizgnąć się po zimnej i śliskiej szybie czy podrapać policzek o twardą i ostrą szczecinę szczotki. Mogą zamykać i otwierać różne zamki, rzepy, suwaki czy guziki. Uczą się rozróżniać odgłosy zwierząt i dźwięki otaczającego świata.

Nie muszą wyjeżdżać do Afryki, aby usłyszeć, jak ryczy lew i trąbi słoń lub kłócą się między sobą małpy. Mogą również dopasować dźwięk sygnału alarmowego do karetki czy straży pożarnej, a także nauczyć się rozpoznawać kolor samochodu uprzywilejowanego. W dzisiejszym świecie uczenie się nowoczesnych rozwiązań i udogodnień jest już dziecinnie proste i dlatego za obsługę elektrycznych i elektronicznych urządzeń biorą się również dzieci nieumiejące czytać i pisać. Obsługa wielu urządzeń jest już na tyle intuicyjna, że nie wymaga tych szkolnych umiejętności.

Zabawkowe telefony komórkowe, odkurzacze, pralki czy wiertarki doskonale imitują prawdziwe urządzenia, wykonując w ograniczonym zakresie podobne zadania. Zabawki edukacyjne dla rocznego dziecka i oczywiście również starszego uczą jednocześnie dostrzegania i nazywania różnych emocji, aby dziecko świadomie je odczuwało i wyrażało wobec rodziców i rodziny, a później kolegów i koleżanek. Dzięki temu łatwiej mu będzie egzystować w społeczeństwie i radzić sobie wieloma przeciwnościami losu, jakie przyniesie dorosłe życie.

zabawki edukacyjne dziecka

Zabawki pozwalają również na zabawy w grupie rówieśniczej zachęcając dzieci do wzajemnej, zdrowej rywalizacji, współpracy oraz radzenia sobie z różnymi charakterami i podejściem do życia kolegów. Każde zadanie, nawet najprostsze, pomaga uczyć się małemu dziecku i rozwija różne umiejętności.

Na przykład prosta i znana od dziesiątków lat, kolorowa piramida z nakładanymi kółkami na drążek rozwija motorykę dziecka i uczy je sortować przedmioty pod względem wielkości czy kształtu. Kupując zabawki edukacyjne należy wybierać je z głową, analizując jakie umiejętności dziecka mogą rozwijać i kształtować oraz dobierać do wieku i stopnia rozwoju dziecka. Obserwujmy nasze dziecko, a nie kierujmy się naszymi ambicjami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here