para i dziecko

W ostatnim czasie podjęłaś ze swoim partnerem bardzo ważną decyzję. Postanowiliście bowiem, że powiększycie swoją rodzinę i zaczniecie starać się o pierwsze dziecko. Od dawna zresztą właśnie o tym marzyłaś, ale do tej pory nie odważyłaś się zrobić tego najważniejszego kroku. Mimo iż bardzo się kochacie i uwielbiacie spędzać ze sobą czas, nagłe pojawienie się dziecka w waszym domu może zmienić dosłownie wszystko i obrócić wasze życie o sto osiemdziesiąt stopni.

Najprawdopodobniej będzie to jednak zmiana na lepsze. Wreszcie sama się przekonasz, jak to jest być matką i będziesz mogła samodzielnie zadbać o rozwój dorastającej, prawdziwej ludzkiej istoty. Zanim jednak zrezygnujecie ze stosowania jakichkolwiek środków antykoncepcyjnych, pomyślcie o tym, jak możecie ułatwić sobie starania o dziecko. Dobry plan pomoże ci szybciej i łatwiej zajść w ciążę, a także lepiej ją kontrolować – już od pierwszych dni.

Zastanów się początkowo nad prowadzonym przez ciebie stylem życia

Jeśli z natury jesteś osobą bardzo rozrywkową, której wszędzie jest pełno i która zawsze musi czymś się zajmować, teraz powinnaś to wszystko zmienić. Oczywiście nie musisz od razu stawać się typową mamusią, dla której liczy się tylko dom i rodzina i która całymi dniami potrafi sprzątać, gotować i chodzić z dziećmi na długie spacery. Postaraj się jednak przynajmniej ograniczyć swoje rozrywkowe aktywności.

Przede wszystkim zrezygnuj z nocnego trybu życia – ogranicz częstotliwość wieczornych imprez, postaraj się unikać spożywania napojów alkoholowych, już teraz rzuć na zawsze papierosy (o ile wciąż je palisz) i pod żadnym pozorem nie sięgaj po żadne mocniejsze używki bądź substancje psychotropowe.

Jeżeli leczysz się na depresję, nerwicę lub inne choroby psychiczne, musisz niestety odstawić swoje środki farmakologiczne jeszcze przed zajściem w ciążę. Mogą one bowiem doprowadzić do przedwczesnego porodu lub nawet zaburzyć przebieg rozwoju dziecka i sprawić, że po urodzeniu dojdzie u niego do nieodwracalnych zmian w mózgu.

starania o dziecko

Teraz, gdy poprawiłaś już odrobinę swój tryb życia, skup się na zadbaniu o własną dietę. Przyjrzyj się koniecznie zawartości swoich kuchennych szafek i samej lodówki. Od razu wyrzuć z nich napoje alkoholowe, o ile oczywiście twój partner się na to zgodzi. Gdy już zajdziesz w ciążę, tak czy siak będziesz musiała zacząć zdrowo się odżywiać – każdy, wprowadzony do twojego organizmu pokarm zadziała przecież na organizm rosnącego w twoim brzuszku dziecka.

Na pewno się z tym liczysz i na pewno planujesz, że zmienisz cały swój jadłospis w momencie, gdy dojdzie do prawidłowego zapłodnienia. Jeśli jednak zrobisz to już teraz i zaczniesz wprowadzać te zmiany stopniowo, unikniesz nagłego szoku, który mógłby się zakończyć dla ciebie tragicznie. Skoro bowiem dotychczas bazowałaś na gotowych potrawkach, słodyczach, chipsach, morzu kawy i ogromnej ilości alkoholu, gdy nagle z tego wszystkiego zrezygnujesz, poczujesz się smutna, osłabiona i zmęczona.

Powoli staraj się więc wprowadzać dobre zmiany do swojego stylu żywienia. Najpierw odstaw alkohol, potem zrezygnuj z kawy, a na samym końcu ogranicz słodycze lub chipsy. Zacznij też spożywać większe ilości zdrowych kwasów tłuszczowych, które zadbają o twój układ hormonalny i podwyższą twoje starania o dziecko. Koniecznie sięgaj po tłuste ryby morskie oraz oleje roślinne. Unikaj natomiast tłustego mięsa (np. wieprzowiny) i zrezygnuj ze smalcu i zwykłego masła.

kobieta i męzczyzna

Jeszcze przed zajściem w ciążę powinnaś też odwiedzić kilka gabinetów medycznych. Na pewno pomyślałaś teraz o ginekologu, jednak wbrew pozorom to nie u niego musisz odbyć swoją pierwszą wizytę. Najpierw zapisz się do swojego dentysty. To bardzo ważne, abyś na tym etapie zadbała o stan swojego uzębienia i wyleczyła wszystkie jego nieprawidłowości. Koniecznie załataj wszystkie dziurki, nawet te najmniejsze, usuń gromadzący się na szkliwie kamień nazębny i wykonaj wszystkie zabiegi zalecone przed twojego stomatologa.

W trakcie ciąży najmniejsze problemy z zębami zaczynają się błyskawicznie pogłębiać. Twoja szczęka staje się bardziej wrażliwa, przez co szybciej dochodzi w niej do rozwijania się kolejnych chorób. Jeśli chcesz ich uniknąć i wolisz zapobiec cierpieniu związanemu z poddawaniem się skomplikowanym zabiegom stomatologicznym, teraz wylecz wszystkie ubytki, załataj dziurki i oczyść swoją szczękę. Wbrew pozorom w taki sposób ułatwiasz sobie starania o dziecko. Dbasz o siebie, jednocześnie dbając o swoje przyszłe dziecko. Postępujesz tak, jak powinna postąpić każda prawdziwa matka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here