Prawo spadkowe

Podział majątku a prawo spadkowe

Najczęściej to posiadacz majątku decyduje, kto dziedziczy go po jego śmierci, jednakże zdarzają się w życiu sytuacje, kiedy osoba nie przygotowała testamentu. Podział majątku odbywa się wówczas zgodnie z odpowiednimi ustawami.

Jak to wygląda? Kto dziedziczy i kiedy, jeżeli testament nie został przygotowany?

Spadkobierców ustawowych możemy podzielić na sześć grup:

Grupa I: dzieci i małżonek.
Grupa II: małżonek, dzieci i wnuki.
Grupa III: małżonek i rodzice.
Grupa IV: rodzice/rodzic i rodzeństwo.
Grupa V: dziadkowie i pasierbowie.
Grupa VI: Skarb Państwa.

Aby przejść z jednej grupy do kolejnej, członkowie poszczególnych grup muszą albo nie żyć, albo zrzec się spadku. Tak naprawdę nawet najdalszy członek rodziny może zostać spadkobiercą, jednakże jest to trudne, ponieważ każda osoba z grupy najpewniej ma zstępnych, czyli każdego kolejnego potomka.

Zasady dziedziczenia zgodne z prawem spadkowym są dosyć specyficzne, przez co właściwie bardzo trudno ustalić, kto otrzyma spadek, jeżeli spadkodawca nie posiada zstępnych w postaci dzieci czy wnuków, a także małżonka.

W przypadku, kiedy spadkodawca ma dzieci oraz małżonka, wszyscy dostają po równo, jednakże mąż/żona nie mogą otrzymać mniej niż ¼ majątku. Jeżeli nie ma dzieci, majątek dzieli się pomiędzy małżonka i rodziców. W tej sytuacji to rodzice muszą dostać ¼ spadku. Jeżeli jeden z rodziców spadkodawcy nie żyje, jego pieniądze przechodzą na zstępnych, a następnie ich zstępnych. Jeżeli nie ma nikogo poza małżonkiem i rodzicami, podział wynosi po połowie. Jeżeli spadkodawca nie ma nikogo poza dziadkami, to właśnie oni w całości dziedziczą majątek. Spadkobiercą może być również pasierb pod warunkiem, że jego rodzice nie żyją. Jeżeli zaś zmarły nie ma nikogo, jego majątek przechodzi do Skarbu Państwa.

Sprawa dziedziczenia jest na tyle trudna, że na pewno przyda się adwokat od spraw spadkowych, który zajmie się wszelkimi formalnościami, doradzi nam, a także będzie mógł nas reprezentować, jeżeli będzie to konieczne.

Przeczytaj też: https://olawa24.pl/artykul/co-to-jest-wydziedziczenie/1275139

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here