Kreatywne zabawy dla dzieci w domu

W czasie pandemii dzieci się nudzą – czy czujesz, że to nieco zmodyfikowane powiedzenie odnosi się właśnie do twoich pociech? Dobrze wiemy, że społeczna izolacja wymusiła na rodzicach poszukiwanie nowych sposobów na zabawianie swoich dzieci i dbanie o ich rozwój. Podpowiadamy, jakie zabawy i gry edukacyjne dla dzieci sprawdzą się najlepiej.

Alfabet… z kamieni

Nauka alfabetu jest bardzo ważna – nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Ale gdyby połączyć ją z rozwijaniem umiejętności plastycznych i motorycznych? Wychodzi zestaw idealny! W takim razie bardzo dobrym pomysłem jest zachęcenie dzieci do układania alfabetu z kamyczków.

Kamyczki można oczywiście kupić w sklepie ogrodniczym (także online), ale dużo przyjemniejsze jest wykorzystanie własnej kolekcji pozyskanej na przykład podczas rodzinnego spaceru. Najważniejsze, by kamyki były przynajmniej średniej wielkości, bo od tego będzie zależeć ostateczny efekt pracy plastycznej.

Najpierw przygotuj odpowiednią bazę. Może to być kartka papieru technicznego lub jakakolwiek inna płaska powierzchnia, na którą będzie można nakleić kamyki. Na tak przygotowanej podstawie narysujcie ołówkiem lub czarnym długopisem duże kształty liter od A do Z, z miejscem na wypełnienie. Środek liter musi być wyłożony przyklejonymi kamykami.

Z tak stworzonego „elementarza” możecie wspólnie uczyć się czytać. Rodzice mogą także zainicjować alfabetyczne gry edukacyjne dla dzieci. Powstałe dzieło jest ponadto gotowe do zawieszenia na ścianie w kuchni, pokoju dziennym lub dziecięcym.

Odrysowywanie kształtów

Chcesz wzbudzić w swoich pociechach zainteresowania plastyczne i motoryczne? Świetnym pomysłem będzie zabawa w odrysowywanie kształtów.

W słoneczny dzień ułóż na balkonie lub na tarasie dużą białą kartkę papieru, a następnie ułóż na niej w równym rzędzie figurki zwierząt. Chodzi o to, by rzucały one cień.

Następnie zachęć dziecko do tego, by obrysowywało cienie. W ten sposób „magicznie” pojawiają się na kartce kształty zwierząt, które potem możecie wspólnie pokolorować.

Plastyczne zabawy dla dzieci – piankolina!

Wszystkie maluchy lubią gadżety w stylu piankoliny, z której można tworzyć różne kształty i po prostu się nią bawić. W domowych warunkach można samodzielnie stworzyć… piankolinę. Przepis jest banalny.

Będziecie potrzebować: kilogram mąki ziemniaczanej, opakowania pianki do golenia oraz odrobinę płynu do mycia naczyń. Wszystkie te składniki wystarczy wymieszać ze sobą w dużej kuwecie lub plastikowej, nieużywanej wanience. Do tej białej puszystej masy można w razie potrzeby dodać barwniki spożywcze lub brokat.

Z piankoliny można tworzyć ludziki, zamki, pojazdy, kształty zwierząt i realizować inne, równie ciekawe pomysły.

Tego typu zabawy dla dzieci rozwijają w nich ciekawość świata, świadomość zmysłów, dają szansę eksperymentowania z kształtami i kolorami. Bardzo kreatywna propozycja dla kreatywnych rodzin.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here