kiedy dziecko zaczyna widzieć

Każdy rodzic myśli, że jego dziecko urodziło się geniuszem. I może nie jest to tak daleko idące przypuszczenie, kiedy weźmiesz pod uwagę zaskakującą ilość, jaką niemowlę wie, przychodząc na świat. Jego zmysły zaczęły się już rozwijać, kiedy był jeszcze w łonie matki, i rozwijały się w niesamowitym tempie w ciągu pierwszego roku. Dalekie od bycia bezradnym maleństwem, twoje dziecko przetwarza mnóstwo informacji – i używa ich, by przywiązać się do ciebie.

Twoje dziecko może wykrywać dźwięki już od trzeciego trymestru, więc ten zmysł jest już zaawansowany w momencie narodzin. Rozpozna znajome głosy – szczególnie twój, odkąd słuchało go będąc w twoim łonie. Po około 6 miesiącach może rozpoznać i zacząć reagować na swoje imię. To także czas, gdy dziecko zaczyna gaworzyć i odkrywa własny głos.

Wzrok jest najmniej rozwiniętym zmysłem u nowo narodzonego dziecka

Noworodek widzi tylko od 20 do 30 cm. Poza tym świat wydaje się być dla niego bardzo rozmytym miejscem – jego oczy nie współpracują jeszcze razem, więc nie może dobrze skupić wzroku. Jego ograniczona wizja pomaga mu czuć się przywiązanym do ciebie. Noworodek widzi wystarczająco daleko, aby zobaczyć twoją twarz, gdy go karmisz.

małe buciki

Noworodek uwielbia patrzeć na twoją twarz, szczególnie na obszary kontrastowe, takie jak linia włosów i oczy. Ponieważ jego wizja kolorów nie jest jeszcze w pełni rozwinięta, jest zahipnotyzowany przez czarno-białe detale, odważne wzory i duże, jaskrawo kolorowe przedmioty.
2 miesięczny bobas może śledzić ruchomy obiekt. Mózg noworodka, w tym okresie, zaczyna dostrzegać ruch i podążać za nim, więc pokocha oglądanie telefonu komórkowego lub zabawę przed bezpiecznym dla dziecka lustrem.

4 miesiące od narodzin to czas, kiedy dziecko zaczyna widzieć w kolorze, więc jego zabawki i pluszaki, stają się bardziej atrakcyjne. Ma również lepszą głęboką percepcję i może wykrywać obiekty w pokoju.
Gdy ma 6 miesięcy, twoje dziecko jest w stanie zobaczyć najdrobniejsze szczegóły, więc może być zafascynowane rzeczami, które nigdy go nie interesowały: twarzą jego misia, wzorem na jego grzechotce lub drzewem rosnącym za oknem jego sypialni.

Kubki smakowe twojego dziecka rozwijają się w macicy, ponieważ jest narażone na twoją dietę poprzez płyn owodniowy. Będziesz nadal dzieliła się swoimi smakami po urodzeniu dziecka, ponieważ smak pokarmu przechodzi również przez mleko matki, co sprawia, że ​​za każdym razem smakuje trochę inaczej. Ale bez względu na to, co jesz podczas ciąży lub pierwszych miesięcy macierzyństwa, twoje dziecko rodzi się z potrzebą jedzenia słodkiego – wszystko, co słodkie, jest smaczne i kojące. Właśnie dlatego chętnie pije mleko z piersi lub mleko dla niemowląt, ponieważ oba mają słodki smak.

Kiedy twoje dziecko będzie gotowe na pokarmy stałe (zwykle w wieku od 4 do 6 miesięcy), będzie nadal pragnąć słodyczy. Dlatego połknie z zapałem pierwsze kęsy jabłka lub puree z banana, ale może kręcić nosem na groszek czy brokuł.

Dotyk jest pierwszym zmysłem, który rozwija się w macicy i jest prawdopodobnie najbardziej zaawansowanym od urodzenia. Dzieci mają dużą potrzebę kontaktu fizycznego, dzięki czemu czują się kochane. Bardziej niż jakikolwiek inny, zmysł dotyku zapewnia więź między rodzicem a dzieckiem.
Kiedy twoje dziecko będzie miało około 6 miesięcy, będzie chciało odkrywać świat własnymi rękami. Będzie się dobrze bawić odkrywając różne kształty i tekstury, takie jak szorstkie wypustki na kocach, miękkie pluszowe zabawki, zarost na twarzy taty, twarde i miękkie klocki.

dziecko zaczyna widzieć

Wszystko, co twoje dziecko może dostać w swoje ręce, prawdopodobnie skończy w jego ustach, ponieważ jego buzia jest pełna receptorów dotykowych. Właśnie tam „czuje” wszystko najlepiej.
Twoje dziecko rozwinęło zdolność zapachu, gdy byłaś w szóstym miesiącu ciąży. W rzeczywistości, zmysł ten rozwija się od narodzin do wieku 8 lat. Dziecko wykorzysta ten zmysł do odkrywania swojego świata – i do poznania cię, ponieważ potrafi wykryć cię dzięki wyjątkowemu zapachowi mleka już od pierwszego tygodnia jego życia.

Oto kilka wskazówek, które pomogą ci pocieszyć dziecko i zbudować więź z nim.
– Używaj tego samego szamponu, mydła i dezodorantu. Twoje dziecko lubi znajome zapachy.
– Upewnij się, że twój mąż konsekwentnie używa tych samych produktów. Pomoże to twojemu dziecku związać się z tatą.
– Połóż swojemu dziecku jedną z twoich niewypranych koszulek, aby je pocieszyć, kiedy się zdenerwuje.
– Czasami wysyłaj swojego męża, aby uspokoił twoje dziecko, gdy twój maluch nie może spać, i nie potrzebuje karmienia. Zapach mleka powoduje, że niemowlęta są bardziej czujne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here