Akcesoria przydatne w walce z kolką niemowlęcą

0
2047

Kolka niemowlęca jest jedną z tych przypadłości, na które do dziś nie ma lekarstwa. Jednocześnie to właśnie ona często budzi frustrację rodziców, którzy nie wiedzą, jak pomóc swojemu dziecku w walce z bolesnością brzucha. Z tego powodu przygotowaliśmy spis przydatnych akcesoriów, wśród których znalazł się m.in. termofor dla dzieci.

Na dobrą sprawę kolka niemowlęca jest owiana taką legendą, że nawet wiele lekarzy czy położnych daje w jej względzie mylne rady. Dziś jednak wiadomo, że typowa kolka występująca w ciągu pierwszych 3 miesięcy życia dziecka wynika z niedojrzałości układu pokarmowego oraz nerwowego, nie zaś tego, co zje matka karmiąca. Czy jednak znane są metody walki z kolką?

Rozgrzanie działa cuda

Na pierwszy ogień idzie oczywiście rozgrzewanie. Kolka niemowlęca dotyka brzuch i jest po prostu serią bolesnych dla dziecka skurczów. Z uwagi na to, że tak małemu dziecku nie podaje się leków rozluźniających, jak to miałoby miejsce u dorosłych, pozostają alternatywne sposoby. Podstawową metodą łagodzenia kolki jest rozgrzewanie brzucha. Można używać do tego specjalnego termoforu dla dzieci, do którego nalewamy ciepłej wody albo który grzejemy w mikrofali. Ten drugi termofor dla dzieci zawiera w sobie zwykle pestki wiśni, które delikatnie się nagrzewają i powoli uwalniają ciepło. Pomóc może też ciepła kąpiel – wszystko, co sprawi, że dziecięcy brzuszek będzie delikatnie rozgrzany. Warto uważać tylko, aby skóra nie została podrażniona zbyt wysoką temperaturą takiego termoforu.

Bliskość jest kluczowa

Bardzo często za kolkę niemowlęcą w rozmaitych opracowaniach winny jest przede wszystkim fakt, że dziecko rodzi się z niedoskonałym organizmem. Mało rozwinięty zmysł wzroku, układ nerwowy czy pokarmowy w połączeniu z nagłymi dźwiękami może powodować u dziecka niepokój, co nasila kolki. Z tego powodu jedną z kluczowych rzeczy jest bliskość rodzica. Świetnie w walce z kolką działa chustonoszenie (warto pamiętać, że do nosideł wsadzamy dzieci, które samodzielnie siadają). Bliskość rodzica da się uzyskać też przez m.in. spanie dziecka na brzuchu, przytulonego do klatki piersiowej rodzica. Takiej bliskości nie zastąpi żaden termofor dla dzieci.

Co jeszcze?

Jeśli karmisz mlekiem modyfikowanym albo odciągniętym mlekiem kobiecym, dobrym wyborem będzie butelka antykolkowa; w rzeczywistości zapobiega ona połykaniu dużej ilości powietrza. Dodatkowo warto dziecko kłaść sporo na brzuszku oraz zadbać o płaski leżaczek z wibracjami, które sprzyjają redukcji gazów. Jeśli połączymy to ze stosowaniem termoforu dla dzieci i regularnymi masażami brzuszka, problem kolek powinien znacząco się zmniejszyć.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here