rodzina wielodzietna

Wedle definicji w aspekcie naszego polskiego prawa, rodzina wielodzietna to taka, która posiada więcej niż trójkę dzieci, a tym samym znacznie więcej niż przyjęta średnia, w naszym kraju jest ponad milion takich rodzin. Niestety w wielu przypadkach oraz sytuacjach zmuszone są one zmagać się z wieloma problemami, zwłaszcza natury finansowej co za tym idzie mówi się o biedzie i ubóstwie, zwłaszcza w obszarach wiejskich gdzie dodatkowo panuje często ogromne bezrobocie.

Dlatego już od dawna wprowadza się programy i rozwiązania, mające na celu ich wspierać, nie tylko w zakresie typowo finansowym, ale również edukacji czy możliwości zapewnienia im odpowiednich warunków bytowych. Doskonałym tego przykładem mogą być wszelkie świadczenia z których mogą oni korzystać, nie tylko zresztą te socjalne ale także nowe pod postacią +500, które na pewno niejedna rodzina wielodzietna pobiera.

Czy zatem osoby, które posiadają rodzinę wielodzietną, a więc zwłaszcza rodzice odpowiedzialnie podeszli do kwestii zwłaszcza ilości dzieci? W wielu przypadkach zdania na ten temat są podzielone, trzeba jednak przyznać iż nie są wyjątkiem przypadki, kiedy jest to efektem najzwyczajniej niedojrzałości, zwłaszcza wśród młodych osób, które coraz częściej niestety przed okresem 30 roku życia potrafią mieć już nawet czwórkę dzieci.

Bardzo ważne jest w sytuacji gdy planujemy rodzinę wielodzietną, zastanowienie się i przeanalizowanie czy rzeczywiście w przyszłości będzie nas na nią najzwyczajniej w świecie stać, tutaj nie liczmy wyłącznie na pomoc ze strony państwa, ale przede wszystkim na naszą sytuację finansową, mieszkalną i zawodową.

Kto powinien zdecydować się na założenie rodziny wielodzietnej?

Kto powinien zdecydować się na założenie rodziny wielodzietnej? Oczywiście odpowiedź na takie pytanie nie będzie wcale prosta, przede wszystkim należy tego chcieć a co najważniejsze posiadać jak wspomniano powyżej pewne możliwości. Zabezpieczenie mieszkalne, finansowe czy bytowe powinno nawiązywać nie tylko do aktualnego okresu ale również ewentualnej przyszłości, szacuje się iż na wychowanie dziecka trzeba przeznaczyć niejednokrotnie nawet 200 tysięcy złoty, od momentu jego urodzenia do swoistego usamodzielnienia.

rodzina

Z tego też powodu, każda rodzina wielodzietna powinna posiadać stabilną sytuację, a co najważniejsze móc zagwarantować dzieciom możliwość uzyskania odpowiedniego wykształcenia czy warunków niezbędnych do życia oraz codziennego funkcjonowania. Jeżeli nasze mieszkanie jest niewielkie, to zrozumiałe jest iż rodzina wielodzietna nie będzie się w nim czuła dobrze, komfortowo a tym samym na niewielkiej przestrzeni może dojść do niepotrzebnych oraz zbędnych sporów i napięć.

Jak zatem widać, każdy kto planuje mieć dużą rodzinę niech na pierwszym miejscu zada sobie podstawowe pytanie o którym powyżej mowa. Tylko w ten sposób uświadomi sobie, iż same pozytywne nastawienie to niekiedy zdecydowanie za mało, aby nasza rodzina wielodzietna miała zapewnione wszystko to, czego potrzebuje i jest niezbędne.

Co wpływa na coraz większą ilość rodzin wielodzietnych w naszym kraju?

Co jednak wpływa na coraz większą ilość rodzin wielodzietnych w naszym kraju? Promowanie takiego modelu, oferowanie wsparcia pod postacią szeregu programów oraz nie ma co ukrywać także faktu, iż polepszeniu się sytuacji finansowej, ekonomicznej, społecznej czy zawodowej wielu osób. Przez co mogą sobie nie tylko pozwolić na rodzinę wielodzietną, lecz przede wszystkim są w stanie zadbać o ich edukację, wychowanie, potrzeby życiowe, wyżywienie, warunki mieszkalne a także wiele innych ważnych co do tego aspektów powiązanych z życiem samego dziecka.

duża rodzina

Dodatkowo uważamy, iż aktualnie rodzina wielodzietna umożliwi nam w przyszłości pewną stabilizację gdy chodzi o ewentualne więzi, to właśnie w ten sposób mamy sprawić, że ktoś się nami na starość zaopiekuje. Jednak nie wolno postrzegać możliwości posiadania rodziny wielodzietnej, wyłącznie przez taki pryzmat, tutaj należy zdawać sobie sprawę, z wszystkiego z czym jest ona najzwyczajniej powiązana. Trzeba także pamiętać o rodzinach wielodzietnych, które niestety znajdują się w znacznie gorszym do tego położeniu, a ich sytuacja finansowa nie jest godna pozazdroszczenia.

Tutaj niestety trzeba się liczyć z potrzebą promowania wyłącznie zdrowego rozsądku, w przypadku rodzin wielodzietnych, z jednej strony oferować im określone wsparcie, z drugiej nie doprowadzać do sytuacji kiedy dochodzi do powiększenia się liczby dzieci. Warto więc na rodzinę wielodzietną spojrzeć przez pryzmat wszystkiego, z czym jest ona powiązana oraz do czego nawiązuje.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here