książki dla dzieci

Ile nóg ma pająk, dlaczego wyginęły dinozaury i jak brzmi pierwsze prawo dynamiki Newtona? Na te i szereg innych pytań z odległych dziedzin wiedzy często nie potrafimy udzielić poprawnej odpowiedzi wywołani do niej znienacka przed najmłodszych. Zanim zaczniemy szukać jej w internecie warto zaopatrzyć się w książki. Encyklopedia dla dzieci przyda się w każdym domu.

Encyklopedia dla dzieci może być kompendium ze wszystkich dziedzin wiedzy

Może przekrojowo dotykać wszystkich podstawowych zagadnień, które nurtują ciekawskie maluchy. Coraz więcej wydawnictw tworzy jednak pozycje tematyczne, często kilkutomowe, jak wielka encyklopedia zwierząt, traktująca inne gatunki w osobnych książkach. Żeby ułatwić sobie zadanie i nie stracić autorytetu w oczach dzieci, lepiej zaopatrzyć się w podobne wydawnictwa.

Nie tylko internet

Wielu rodziców zapewne zadaje sobie pytanie: ale poco, przecież od czego mamy internet? I poniekąd mają rację, szczególnie, że encyklopedia dla dzieci dostępna jest także w wersji online. Portale takie jak Heniek czy Encyklopedia dla dzieci cieszą się powodzeniem i z chęcią serfują po nich także najmłodsi. Nawet na popularnym serwisie Youtube znaleźć można krótkie filmiki prezentujące informacje na przykład dotyczące zwierząt. O tym co lubią flamingi i dlaczego delfin jest ssakiem, dzieci mogą dowiedzieć się oglądając pięciominutowe odcinki dotyczące przyrody.

Podobne rozwiązania dostępne są także w innych tematach, ale zanim sięgniemy po takie rozwiązania zatrzymajmy się na chwilę, by odpowiedzieć sobie na proste pytanie: czy wszystko jest w internecie? Gry, bajki czy komunikowanie się za pomocą sieci nie ominie naszych pociech. Tak skonstruowany jest współczesny świat i nie uda nam się przed tym uchronić dzieci. Dlatego tym bardziej powinniśmy starać się uczyć ich zdobywania wiedzy i umiejętności poza siecią. Wiedza czerpana z książek, podróże jakie czekają na najmłodszych dzięki czytelniczej pasji nie zastąpi bajka obejrzana w samotności przez komputerem.

Obudź pasję do wiedzy w najmłodszych

Dlatego warto czytać wraz z dziećmi od najmłodszych lat. I na nic zda się tutaj tłumaczenie, że niemowlęta niewiele rozumieją z książeczek. Dziecko uczy się przez naśladownictwo, więc choć w małej kartonowej bajeczce nie ma zbyt wiele treści, ważniejszy jest widok rodzica z książką i rytuał codziennego czytania.

encyklopedia dla dzieci

Świeć przykładem, kupuj książki

Jeżeli sami godzinami wgapiamy się w ekran telefonu, a internet traktujemy jako jedyne źródło wiedzy, trudno będzie nam przekonać dziecko, że encyklopedia dla dzieci może być ciekawa. Dlatego gdy maluch zadaje nam pytanie, na które nie od razu potrafimy odpowiedzieć, warto sięgnąć do książki w poszukiwaniu odpowiedzi. Wspólne przeglądanie regałów w bibliotece i szukanie informacji w książkach wyrabia dobre nawyki i przekonuje dziecko, że świat jest poza siecią.

To szczególne w dobie fake newsów i nieprawdziwych informacji, które znajdziemy w internecie. Dlatego jeżeli dziecko interesuje się dinozaurami, świetnym wyborem będzie encyklopedia dla dzieci na ten temat. Jeżeli wybieramy się na kinderbal do fana piłki nożnej, zaproponujmy naszej pociesze na prezent encyklopedię futbolu. Pięknie wydane, unikatowe encyklopedie dostępne są we wszystkich księgarniach.

Już dano minął czas gdy encyklopedia kojarzyła się z jedynym słusznym wydaniem w kilkudziesięciu, alfabetycznych tomiszczach. I choć w niejednym domu, ciężkie, zakurzone książki ze złoconymi literami wciąż stoją na pólkach, sięga już po nie mało kto z domowników. I nie tylko dlatego, że prezentowana w nich wiedza jest przestarzała, bo wiele informacji nie straciło na aktualności. Powodem jest raczej szare, odpychające wydawnictwo, które zniechęca do eksploracji i poszukiwań.

wikipedia

Lekcje z tego typu doświadczeń wyciągnęli wydawcy literatury dziecięcej

Obecnie encyklopedia dla dzieci w niczym nie przypomina ponurych, nieporęcznych tomów. Tematyczne, cudownie ilustrowane i co najważniejsze – przystępnie napisane książki dostępne są na każdy temat. Hitem jest także obrazkowa encyklopedia dla dzieci. Wydawnictwo to dostępne jest dla najmłodszych i doskonale nadaje się do wspólnego z dziećmi snucia opowieści nie tylko przed snem.

Taka formuła zachęca do korzystanie z wiedzy zamkniętej w książkach i co najważniejsze wyposaża najmłodszych w nawyk korzystania z książek. Encyklopedie obrazkowe znajdziemy na wiele tematów. Jest w tej serii moja pierwsza encyklopedia świata, zwierząt, encyklopedia pokazująca czasy prehistoryczne i dno morza. Frajdy ze wspólnego zdobywania będzie co niemiara – wystarczy sięgnąć i wspólnie czytać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here