Zajście w ciążę stanowić może jedną z najlepszych motywacji do zmiany nawyków żywieniowych. Oczekiwanie przyjścia na świat maleństwa mobilizuje z reguły przyszłą mamę do przeanalizowania jej dotychczasowego stylu życia, w tym codziennej diety, tak by mogła ona zapewnić pełnowartościowe składniki odżywcze zarówno dziecku jak i organizmowi matki.

Jak miałaby wyglądać optymalna dieta dla kobiet w ciąży?

Otóż, bez wątpienia należałoby odstawić wszystkie tak zwane używki – alkohol, mocną, czarną kawę oraz herbatę. Rzecz jasna, w miejsce tych jakże często mocno uzależniających napojów mama może pić kawę zbożową czy herbaty owocowe lub ziołowe. Te ostatnie powinny bazować na ziołach bezpiecznych dla ciężarnych, zalecanych niejednokrotnie przez doradców laktacyjnych – nasionach anyżu, kopru włoskiego, liściach pokrzywy czy majeranku.

Dieta ciężarnej musi zostać wzbogacona o duże ilości świeżych warzyw i owoców, najlepiej pochodzących ze sprawdzonych źródeł – od lokalnych wytwórców czy z gospodarstw ekologicznych. Różnokolorowe warzywa – marchew, buraki, pomidory, ogórki, sałata, cukinie, ale także tradycyjne kiszonki w postaci kiszonej kapusty, ogórków czy buraków – zapewnią matce oraz dziecku niezbędne witaminy i minerały oraz cenne bakterie zasilające przewód pokarmowy. Co więcej, warzywa w połączeniu z dostępnymi o danej porze roku owocami spożywać można nie tylko w postaci pożywnych zup, dań jednogarnkowych czy sałatek, ale także wyciskać z nich odżywcze, łatwo przyswajalne przez organizm soki.

W diecie matki oczekującej dziecka nie może również zabraknąć odpowiednich porcji mięsa (wegetarianki muszą w związku z tym rozważyć konieczną suplementację witaminami, na przykład witaminą B12) oraz roślin strączkowych – fasoli, soczewicy bądź cieciorki. Doskonałe uzupełnienie potraw stanowić będą kasze – gryczana, jęczmienna, jaglana, kukurydziana oraz płatki zbożowe. W przypadku tych ostatnich nie chodzi bynajmniej o przetworzone, nasycone cukrem chrupki zazwyczaj podawane dzieciom na śniadanie w towarzystwie mleka czy jogurtu, lecz o pełnoziarniste płatki owsiane, gryczane czy jaglane, które przyszła mama spożyć może z dodatkiem cynamonu, imbiru oraz sezonowych bądź ewentualnie mrożonych owoców – malin, jagód, borówek albo gruszek.

W diecie ciężarnej ważna jest różnorodność spożywanych potraw. Co istotne, produkty powinny być jak najmniej przetworzone i pochodzić z zaufanych źródeł. Wówczas wzmocnią organizm matki i dziecka oraz doskonale wpłyną na samopoczucie kobiety.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here